EuregioEgrensis

trat.bmp
Délka trasy: 602 km (včetně všech odboček) KK - 171 km
Náročnost trasy: Středně těžká trasa, místy s velkým převýšením
Nastoupáme celkem: 2753 m
Povrch cest: Převážně asfalt, místy zpevněné štěrkové cesty
Doprava: Převážují místní cesty s mírným provozem
Je vhodná pro: Zdatnější a zkušenější cyklisty i pro starší děti

OBECNÉ INFORMACE:
Dálková cyklotrasa Bavorsko - Durynsko - Sasko - Čechy vede velmi atraktivní oblastí Euregia Egrensis, která je v Evropě jedinečná svou hustotou lázeňských míst. Rovněž hornictví a těžba nerostů zde zanechaly zajímavé stopy v rozlehlých částech tohoto regionu.

logo.jpg Cyklotrasa Euregia Egrensis je koncipované jako okružní a je určena především pro cykloturisty, kteří chtějí poznat tyto země. Cestování po trase Euregia Egrensis nabízí cyklistovi veliké potěšení z jízdy a přitom navštíví atraktivní regiony jako jsou Smrčiny (Fichtelgebirge), Frankenwald, Durynské břidličnaté pohoří, (Thüringer Schiefergebirge), Durynské a Saské Vogtlandsko (Thüringisches und Sächsisches Vogtland), Krušné hory (Erzgebirge), Sokolovskou pánev (Falkenauer Becken) či Slavkovský les (Kaiserwald).

Trasa je individuálně volitelná, takže si můžete trasu individuálně rozdělit zcela dle libosti s ohledem na osobní zájmy a kondici. Výhodně můžete využít dopravní systém EGRONET s možností přepravy jízdních kol. Doporučujeme však dotázat se na tuto možnost a podmínky přepravy předem.

ZNAČENÍ TRASY:
Cyklotrasa Euregie Egrensis neni v Karlovarském kraji značena samostatným logem, jako je to v Německu, protože se zatím čeká na schválení příslušné legislativy. Trasa proto vede po stávajících číslovaných cyklotrasách.

Cyklotrasa prochází v Karlovarském kraji (a Tachovskem) po těchto značených trasách:
36A Griesbach (D/CZ) - Halže - Žďár - (Tachovsko, Plzeňský kraj)
36 Žďár - Broumov - Chodovská Huť - Popis úseku
2068 Chodovská Huť - Velká Hleďsebe - Alej Svobody - Popis úseku
361 Alej Svobody - Mrázov - Klášter Teplá - Popis úseku
362 Klášter Teplá - zámek Bečov - hrad Loket - Informace
6 Loket - Karlovy Vary - Velichov - Popis úseku
2198 Velichov - Ostrov - Abertamy - Potůčky (D-Johanngeorgenstadt) - Informace

PRŮVODCE:
Pro cyklotrasu vydalo sdružení Euregio Egrensis podrobného průvodce samostatně pro jižní a severní část trasy.

POPIS TRASY:
Trasa přichází na území Česka z Bavorska na hranici Halže/Griesbach v Plzeňském kraji. Od hranice je značená jako spojka 36A k cyklomagistrále Český les, na kterou se napojíme ve vsi Žďár. Pak už pokračujeme po magistrále - č.36 do Karlovarského kraje.


Po trase v Karlovarském kraji navštívíme naše nejkrásnější lázeňské město - Mariánské Lázně s pečlivě udržovanými parky. Do města nás přivede chráněná alej Svobody, projedeme severní částí města přes geologický park a pak vystoupáme kolem Mescéryho vyhlídky a pomníku Milénia do Závišína, kde se můžeme občerstvit na terase výletního hostince.

Další zajímavou zastávku můžeme udělat v klášteře v Teplé. Příjemná klášterní zahrada a zajímavá historická knihovna nebudou jedinými místy, které nás zde mohou zaujmout. Od rozcestí před klášterem dál pokračujeme po trase 362 přes městečko Teplá a Otročín. Pak sjedeme do údolí říčky Teplé, do města Bečov.

Zámek a hrad Bečov se stal v posledních letech jedním z nejnavštěvovanější památkou v našem kraji. Na zámek s třemi prohlídkovými okruhy přijíždějí návštěvníci hlavně kvůli velmi cenné památce - relikviáři sv. Maura. Ta patří po českých korunovačních klenotech k naší nejcennější památce.

Z Bečova nás pak čeká táhlé stoupání do Horního Slavkova. Ten leží v centru Slavkovského lesa a spolu s městem Krásno patří k nejstarším hornickým městům v regionu. Na rozcestí s cyklotrasou 2135 můžeme navštívit hornické muzeum v Krásně, nebo si vyjít na kamennou rozhlednu nad městem. V Horním Slavkově uvidíme zajímavý rudný mlýn Seidelhaus, pevnostní kostel sv. Jiří a mnoho dalších zajímavostí.

Pak už sjíždíme údolím Dlouhé stoky do Lokte. Město bylo založeno v ohbí řeky Ohře a centrem města byl vždy mohutný kamenný hrad. Dnes na hradě najdeme expozici útrpného práva umístěnou ve sklepeních hradu, kde dříve bývalo vězení. Ve městě ještě můžeme navštívit pivovar, prohlédnout si opevnění města, nebo vystoupat do Černé věže.

Po cyklostezce Ohře pak pokračujeme podél řeky. Ve Svatošských skalách, které představují zkamenělý svatební průvod, přejedeme visutou lávku a můžeme se zde zastavit na občerstvení. Před námi jsou již Karlovy Vary.


Největší lázeňské město Česka, založené Karlem IV. nás doslova uhrane krásným okolím. V okolních kopcích je spleť lesních chodníků a pěšin a když se po nich vydáme, navštívíme mnoho vyhlídek, rozhleden a pamětních míst významných návštěvníků města. Ve vřídelní kolonádě tryská v pravidelných intervalech horký gejzír a v jeho okolí můžeme ochutnat mnoho různých kyselek.

Z Karlových Var pokračujeme po cyklotrase 6 a ve Velichově odbočíme na cyklotrasu 2198, po které se dostaneme do Ostrova. Zde bychom neměli vynechat Staré náměstí a areál posvátného okrsku u kláštera. Za povšimnutí stojí i Nové náměstí s typickou poválečnou architekturou, které se s oblibou začalo říkat Sorela, ale neni to nic jiného, než nové pojetí amerického tradicionalismu.

Trasa dál vede po cyklostezce podél říčky Bystřice přes Hroznětín a Merklín a již začínáme stoupat do Krušných hor. V Krušných horách trasa kličkuje po horských obcích Abertamy, Pernink a Horní Blatná a pak pokračuje ve směru na Boží Dar. Nad Horní Blatnou odbočíme na Blatenský vrch s rozhlednou, kde jsou tajemné Vlčí jámy, zbytky po středověkém dolovaní.

Z Blatenského vrchu se vrátíme na naší trasu 2198 a na Ryžovně se pak můžeme zastavit na občerstvení v kolibě. Nabízí zde několik druhů ovčích sýrů a vaří zde výborné halušky. Pak už nás čeká dlouhý sjezd do hraniční obce Potůčky, které jsou známé velkým asijským tržištěm. Zde již opouštíme Českou republiku a vítá nás první saské město - hornický Johangeorgenstadt.
Datum aktualizace