Domů Karlovarský kraj O kraji Podpora činnosti Regionální stálé konference a programu RE:START v Karlovarském kraji III.

Podpora činnosti Regionální stálé konference a programu RE:START v Karlovarském kraji III.

Typ projektu Ukončené projekty
Oblast projektu Rozvoj regionu a územního plánování

Projekt
Číslo programu: 08
Název programu: Operační program Technická pomoc
Číslo výzvy: 08_15_003
Název výzvy: OPTP - Výzva č. 3
Název projektu CZ: Podpora činnosti Regionální stálé konference a programu RE:START v Karlovarském kraji III.
Název projektu EN: Support for the activities of the Regional Standing Conference and the RE:START program in Karlovy Vary region III.
Registrační číslo projektu: CZ.08.1.125/0.0/0.0/15_003/0000313


Fyzická realizace projektu
Datum zahájení: 1. 1. 2023
Datum ukončení: 31. 12. 2023

Popis projektu
Projekt je zaměřen na podporu činnosti Regionální stálé konference Karlovarského kraje (dále jen RSK) včetně realizace iniciativy Uhelné regiony v transformaci (dále také RE:START) v období roku 2023. Součástí projektu je zajištění administrativní, organizační a koordinační činnosti sekretariátu RSK jako výkonného zázemí RSK, dále zajištění jednání RSK a činnosti pracovních skupin RSK. Předkladatelem projektu je Karlovarský kraj, neboť výkon Sekretariátu RSK je v gesci krajského úřadu.
 

Jaký problém projekt řeší?
Nové programové období 2021-2027 bude náročné na přípravu a strategické plánování a klade ještě větší důraz na naplňování principu územní dimenze a budování partnerství než tomu bylo v minulém programovém období. Regionální stálá konference byla zřízena s cílem zvýšit koordinaci a komunikaci mezi jednotlivými aktéry na území kraje při plánování využití celé řady nových evropských prostředků v programovém období 2014-2020. Nejinak tomu bude i v období 2021-2027. RSK plní také koordinační, komunikační, plánovací a iniciační role: vedle zpracování a aktualizace Regionálního akčního plánu, základního dokumentu pro koordinaci využití evropských i národních zdrojů pro rozvoj Karlovarského kraje se věnuje doporučení územního i věcného zacílení výzev, aby lépe reagovaly na potřeby na regionální úrovni. Cílem je také zprostředkování informací spojených s využíváním prostředků EU a posilování absorpční kapacity regionu. K dostatečnému zajištění těchto důležitých administrativních, organizačních a odborných úkolů je třeba zajistit činnost RSK a zabezpečit činnost pracovních skupin RSK. Výkonným zázemím RSK i pracovních skupin k plnění těchto úkolů je Sekretariát RSK, jež je třeba zajistit jak po materiální tak především po personální stránce.
 

Jaké jsou příčiny problému?
Regionální stálá konference a Regionální akční plán jsou prvky regionální politiky na území ČR, jejichž zřízení zamezuje nízké úrovni provazby a koordinace mezi jednotlivými nástroji regionální politiky EU i ČR na úrovni jednotlivých regionů. Také by měly být prevencí nedostatečného rozvinutí úrovní strategického plánování a komunikace mezi jednotlivými aktéry regionálního a místního rozvoje včetně nízkého využití principu partnerství. V Karlovarském kraji proto funguje před čtyřmi lety dobře nastartovaná chybějící komunikační platforma, v jejímž rámci je možné definovat potřeby území regionu a jednotlivých regionálních aktérů ve vztahu k územní dimenzi a zacílení prostředků EU, národních zdrojů ale i dalších finančních nástrojů nového programového období. Prostřednictvím této platformy je také možné předávat informace o potřebách regionu na centrální úroveň. I když se efektivita využívání zdrojů EU i ČR trochu zvýšila, je potřeba ještě některé nedostatky odstranit a zavést jednotné postupy toku informací, tak aby bylo zdrojů využíváno maximálně efektivně. Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj byly historicky specializovány na tradiční odvětví s významnou rolí těžkého průmyslu, těžby a energetiky. Hospodářská transformace v těchto krajích je a bude z těchto důvodů náročnější, obtížnější. Transformace v těchto krajích není dokončená a to ovlivňuje ekonomický rozvoj a konkurenceschopnost krajů jako celku, s širším dopadem na sociální a environmentální oblasti. Z toho vyplývá jasná potřeba restrukturalizace těchto krajů.
 

Co je cílem projektu?
Cílem projektu je vytvořit podmínky pro administrativní, organizační a odborné zajištění činnosti RSK Karlovarského kraje a jejich pracovních skupin, zajištění podmínek pro aktualizaci Regionálního akčního plánu KVK, mapování absorpční kapacity Karlovarského kraje a definování potřeb Karlovarského kraje a regionálních aktérů na jeho území ve vztahu k územní dimenzi a k prostředkům ESIF, JTF a národním zdrojům, realizaci iniciativy Uhelné regiony v transformaci RE:START, a dále zajištění fungování Sekretariátu RSK Karlovarského kraje jako výkonného zázemí RSK a jejích pracovních skupin po stránce personální i materiální.


Jaká změna/y je/jsou v důsledku projektu očekávána/y?
V důsledku realizace projektu je očekáváno pokračování pozitivní změny v budování partnerství mezi jednotlivými regionálními aktéry v Karlovarském kraji včetně institucí a organizací veřejné správy, neziskového sektoru, akademické sféry a hospodářských a sociálních partnerů, která byla podporována již v rámci předchozího projektu Podpora činnosti Regionální stálé konference a programu RE:START v Karlovarském kraji v období od 01.01.2021 do 31.12.2022. V souvislosti s rozvíjením partnerství a také v souvislosti s aktualizací Regionálního akčního plánu KVK je očekávána pozitivní změna v přístupu ke strategickému plánování v regionu včetně lepší koordinace aktivit financovaných z veřejných zdrojů zejména EU a i zdrojů národních. RE:START je návrhem dlouhodobého strategického přístupu vlády a příslušných krajů ke změnám, které podpoří, usnadní a zrychlí restrukturalizaci hospodářství ve strukturálně postižených krajích. Hospodářská restrukturalizace je dlouhodobí proces, který se odehrává v prostředí globálních trhů a jehož úspěch není možné dopředu zaručit. Zahraniční zkušenosti ukazují, že hospodářská proměna průmyslových regionů či městských území trvá desetiletí a vyžaduje dlouhodobou strategickou vizi, tak i pružné implementační mechanismy. Zejména však vyžaduje efektivní a dostatečně kapacitně i odborně vybavené instituce, které jsou zaměřeny na dosažení výsledků, nikoliv jen na administraci finančních prostředků. Jednou z klíčových podmínek úspěchu je proto aktivní spolupráce správních článků na národní i krajské úrovni s vědomím stejného cíle, a také mobilizace a zahrnutí všech aktivních hráčů na krajské úrovni s cílem dosažení konsenzu na připravovaných dílčích změnách (ve formě veřejných intervencí) a spolupráce při jejich realizaci.


Jaké aktivity v projektu budou realizovány?
- financování mezd pracovníků Sekretariátu RSK Karlovarského kraje včetně povinného pojistného na sociální zabezpečení a na zdravotní pojištění
- financování cestovních náhrad na tuzemské a zahraniční pracovní cesty pracovníků Sekretariátu RSK ve vztahu k činnosti RSK a jejích pracovních skupin, aktualizaci Regionálního akčního plánu, mapování absorpční kapacity regionu, realizaci iniciativy Uhelné regiony v transformaci a dalším úkolům RSK definovaným ve Statutu RSK
- organizační zajištění jednání RSK a pracovních skupin RSK
- zajištění prostor a občerstvení, příprava písemných podkladů včetně pozvánek, programu a zápisů z jednání, distribuce podkladů, pozvánek, programu a zápisů, zveřejnění výstupů z jednání RSK a pracovních skupin RSK
- grafické zpracování a tisk vybraných podkladů ve vztahu k činnosti RSK
- zajištění expertních služeb (včetně využití DPP/DPČ) pro přípravu podkladů pro každoroční aktualizaci Regionálního akčního plánu Karlovarského kraje, mapování absorpční kapacity regionu a definování potřeb pro zacílení prostředků ESIF a JTF, pro zajištění odborných pracovních skupin RSK a odborných konferencí a seminářů, pro zajištění provozu a úprav webových stránek pro zveřejňování informací a podkladů ve vztahu k RSK a pracovních skupin RSK, při realizaci iniciativy Uhelné regiony v transformaci
 

Popis realizačního týmu projektu
Realizačním týmem projektu je Sekretariát RSK, jehož funkci zajišťuje Krajský úřad Karlovarského kraje. Sekretariát RSK je tvořen celkem 7 pracovníky krajského úřadu (projektový manažeři RSK s přidruženou funkcí manažerů HSOÚ a SRR manažeři RE:START, finanční manažer ). Z toho 3 FTE má RSK a 4 FTE má RE:START. Tito pracovníci budou vykonávat všechny činnosti vztahující se k administrativnímu, organizačnímu a koordinačnímu zajištění činnosti RSK a jejích pracovních skupin včetně realizace iniciativy Uhelné regiony v transformaci RE:START a JTF. V případě potřeby, zejména pro zpracování odborných podkladů pro aktualizaci Regionálního akčního plánu KVK pro přípravu na čerpání OP ST a pro jeho monitorování a vyhodnocování, pro aktualizaci webových stránek RSK, bude využito expertních služeb nebo jednotlivých DPP/DPČ v rámci ostatních nákladů projektu.
 

Jak bude zajištěno šíření výstupů projektu?
K šíření výstupů projektu bude využito již existujícího webového portálu www.rskkv.cz, www.menimekraj.cz a dalších dílčích komunikačních kanálů.

Cílová skupina
Členové regionální stálé konference

Regionální stálá konference Karlovarského kraje je tvořena 20 členy RSK Karlovarského kraje a 3 členů Rady hospodářské a sociální dohody. 
RSK Karlovarského kraje zastřešuje dále celkem 5 pracovních skupin (vzdělávání, inovace a RIS 3, cestovní ruch, regionální brownfieldová jednotka a platforma pro transformaci). Celkem je v pracovních skupinách zapojeno cca 100 osob.
 

Vedoucí projektu
Patrik Pizinger
radní Karlovarského kraje
 

Datum aktualizace