Domů Aktuality Zástupci vedení kraje zamířili na pracovní návštěvu Jindřichovic, Bublavy a Josefova

Na pracovní cestu do obcí na Sokolovsku se vydali zástupci vedení Karlovarského kraje. Se starosty Jindřichovic, Bublavy a Josefova řešil hejtman Petr Kulhánek a krajský radní Vít Hromádko témata, která jsou pro obce prioritní.

​"Pro mě to je určitě výborná zkušenost, nejednáme se starosty jen videokonferenčně jako během pandemie, ale obešli jsme společně problémové lokality. Jako červená nit se v těchto krušnohorských obcích vine téma nedostatečného pokrytí telefonním mobilním signálem. Stejně tak jsme mluvili o špatném stavu místních komunikací a financování jejich obnovy, ať už jsou ve správě kraje či obce. Diskutovali jsme ale i o rozvoji turistické infrastruktury a cyklostezek  vzhledem k rostoucímu zájmu turistů o Krušné hory. Slíbili jsme, že dáme starostům zpětnou vazbu k projednávaným věcem a v návštěvách obcí budeme rozhodně pokračovat. Nestaráme se o potřeby obcí jen na dálku, z úřadu, ale je dobré na místě vidět, čím aktuálně žijí. Proto jsme před zahájením výjezdů starosty oslovili a požádali je, aby poslali své podněty,“ vysvětlil hejtman Petr Kulhánek.

V Jindřichovicích ukázala starostka Martina Majdáková  zástupcům kraje úseky silnic směrem na místní části Heřmanov, Mezihorská či Loučná, aby viděli, že opravy výtluků pomohou stav silnic v náročných klimatických podmínkách řešit jen dočasně a je třeba je stále opakovat. Větší rekonstrukce jsou ale velmi finančně náročné a provádí se na dopravně vytížených silnicích. Hovořilo se také o pobočce České pošty, která podle informací Petra Kulhánka zůstane v obci zachována stejně jako ostatní pošty v regionu.

Problém s místními komunikacemi řeší i starostka Bublavy Monika Hrádková. V obci mají těchto silnic 26 kilometrů a vzhledem k obecnímu rozpočtu není v silách Bublavy je opravit. Řeč byla ale také o splátkách bezúročné finanční výpomoci od ministerstva financí, které obec musí hradit kvůli nikdy nerealizovanému projektu akvaparku. Podle starostky pálí obyvatele na Kraslicku také kvalita zdravotní péče a nedostatek lékařů a dalších zdravotníků či nedostavěný vodovod. Jak uvedl krajský radní Vít Hromádko, kraj letos vyšel vstříc všem žadatelům o dotace na stavbu vodovodů a kanalizací a kvůli tomu pokrátil dotace pro jednotlivé obce, aby uspokojil veškeré žádosti.  Příště však nastaví podmínky tak, aby ke krácení nedocházelo.

V Josefově starosta Jan Onak upozornil na problémy s dopravní obslužností, ale také  s vlastníky pozemků, kteří blokují plánovanou výstavbu nového chodníku podél silnice, kde je intenzivní provoz a pro chodce není pohyb podél komunikace bezpečný. Starosta také požádal o to, aby kraj zastřešil koncepci rozvoje budování cyklostezek v oblasti. Představitelé obce zástupcům kraje rovněž představili místní komunitní centrum a amfiteátr, kde se konají kulturní akce i filmové projekce.