Domů Aktuality Zástupci kraje si připomněli výročí vzniku Československa

Zástupci kraje si připomněli výročí vzniku Československa

Kladení věnců

V sobotu 28. října uspořádalo město Karlovy Vary vzpomínkový akt u příležitosti oslav 105. výročí vzniku samostatného československého státu. Pietního shromáždění se zúčastnili také zástupci Karlovarského kraje, konkrétně Markéta Monsportová a Robert Pisár. Akce se již tradičně konala v centru lázeňského města u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Státní svátek 28. října doprovázejí každoročně pietní a slavnostní akce konané napříč celou republikou. Karlovy Vary nebyly ani letos výjimkou. Před sochou Tomáše Garrigua Masaryka zde v sobotu dopoledne zazněly krátké projevy z úst představitelů města i kraje. Nechybělo ani symbolické položení věnců s květy v barvách trikolory.

Uvolněná zastupitelka Markéta Monsportová ve svém projevu vzpomenula myšlenky prvního československého prezidenta s odkazem na současné dění. „Jako pro předsedkyni Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Karlovarského kraje ve mne pak rezonuje hlavně tato myšlenka - Láska k národu vlastnímu nemusí a nemá znamenat nenávist k národu jinému. Ve světle současného dění bych si velmi přála, aby tato myšlenka v lidech zakořenila natrvalo a aby se předcházelo nevraživosti mezi jednotlivými národy, čehož jsme bohužel dnes a denně svědci. Stoupající vlna agrese a násilí ostře rozděluje naši společnost a je potřeba být v tomto ohledu nanejvýš obezřetní a činit patřičné kroky,“ řekla Monsportová.

Radní Robert Pisár pak připomněl, jak úspěšná a krásná země jsme a že bychom se neměli nechat otrávit skepsí. „Nerad bych na tomto místě zabíhal do minulosti a vzpomínal nějaká historická fakta z doby vzniku Československa. Rád bych využil příležitosti a chtěl bych se naopak obrátit směrem k současnosti a připomenout to, na co často zapomínáme, a to je hrdost k naší zemi. Jsme úspěšnou zemí, jež má bohatou historii a skvělý lidský kapitál. I přes všechny problémy, které nás aktuálně trápí, patříme do první šestiny nejvyspělejších zemí na světě. V celkové kvalitě života jsme pak předběhli ty, které jsme ještě před třiceti lety považovali za nedostižné vzory. Máme být tedy právem na co hrdí,“ uvedl Pisár.

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová