Domů Aktuality Zástupci kraje navštívili Dalovice, Kolovou a Stanovice

Zástupci kraje navštívili Dalovice, Kolovou a Stanovice

Již tradiční výjezdy do obcí a měst Karlovarského kraje zavedly hejtmana Petra Kulhánka a radního pro rozvoj venkova Víta Hromádka do Dalovic, Kolové a Stanovic. Setkali se tam se starosty, kteří je seznámili s aktuálními tématy života v obcích.

V rámci setkání v Dalovicích jsme si prohlédli nový dětský domov, ve kterém našly útočiště dvě skupiny dětí. Slouží jim zrekonstruovaný objekt, jenž nabízí nejen prostory společenských místností, ale také soukromí v podobě velmi vkusně vybavených dětských pokojů. Na čem je ještě nutno zapracovat, je zahrada a pozemek kolem dětského domova tak, aby byl zcela a plně využit jeho potenciál,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

V Dalovicích řeší v současné době problém se sjezdem ze silnice I/13 směrem na Ostrov, který využívají obyvatelé částí Dalovic a již dlouhou dobu se vedou diskuze o tom, zda bude do budoucna tento sjezd zachován nebo zaslepen. V zájmu obce je jeho zachování, neb nedaleká část Dalovic by byla velmi těžko dostupná pro osobní i tranzitní dopravu. Další možná trasa je již nyní zvýšeným provozem značně narušena a mohl by hrozit sesuv svahu v těsné blízkosti komunikace. Dalším tématem setkání byla žádost o pomoc s financováním rekonstrukce mostu v centru obce. Vinou zdražení materiálu totiž došlo k navýšení nákladů na jeho opravu. V této věci přislíbil hejtman pomoc v podobě projednání s odborem dopravy. Starosta Jiří Karas seznámil zástupce kraje s postupem obce v rámci přípravy výstavby dalšího úseku Cyklostezky Ohře, který svede cyklisty mimo frekventovanou komunikaci v centru Dalovic. Projednány byly též možnosti využití prostor bývalé zemědělské školy. Hejtman zodpověděl také dotazy týkající se dalšího financování ubytování ukrajinských uprchlíků, kteří v Dalovicích v současné době žijí a začleňují se do společenského i pracovního života.

Starostu Jakuba Jiskru a další zastupitele v Kolové trápí časté porušování povolené rychlosti při průjezdu obcí. V Kolové žádají buď prodloužení měřeného úseku, nebo možnost pravidelného měření pomoci měřících vozidel. Tuto věc bude hejtman řešit na pravidelné schůzce s policejním ředitelem. Hejtman starostovi přislíbil propojení s koordinátorem dopravního systému, a to v souvislosti se žádostí ze strany obce o zařazení školních spojů do systému dopravní obslužnosti kraje. Dále byli zástupci kraje seznámeni s řadou investičních záměrů obce. Tím nejaktuálnějším je rozšíření kapacity školy, a to nástavbou patra na současnou budovu. Do budoucna zde počítají s další přístavbou vedle budovy školy, kde by měly kromě tříd vzniknout také tělocvična, kuchyň a jídelna. Dalším z plánovaných projektů je zpevnění povrchu spojnice mezi Kolovou a Háji. Starosta požádal hejtmana o pomoc ve věci zjištění existence možné regulace a postihů pro obyvatele obce, kteří v zimním období využívají k topení i materiály, které zásadně znečišťují ovzduší a znepříjemňují život dalším občanům. Řešení bude hejtman hledat společně s odborem životního prostředí.

V rámci setkání se starostkou Alicí Kondelčikovou ve Stanovicích byla projednána témata bezpečnosti, dopravní obslužnosti či správy komunikací. Starostka seznámila zástupce kraje s aktuálním stavem projektu na vybudování vodovodu a kanalizace v částech obcí Dolní Dražov, kde je již hotová projektová dokumentace a Malé Stanovice, zde se na projektové dokumentaci pracuje. Hejtman přislíbil starostce, že vstoupí do komunikace s vodohospodářským sdružením a pokusí se zajistit prioritu těmto projektům.
Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková