Domů Aktuality Zástupci kraje jednali o rozvoji zemědělství v regionu

Zástupci kraje jednali o rozvoji zemědělství v regionu

jednání o podpoře zemědělství

Vedení Karlovarského kraje opět usedlo ke společnému stolu s představiteli Asociace soukromého zemědělství České republiky (ASZ ČR) a navázali tak na své úvodní dubnové jednání. Cílem spolupráce je především podpora malých a středních farem, zviditelnění lokálních producentů a rozvoj zemědělství v regionu.

Karlovarský kraj se vymyká nižším počtem rodinných farem, což je způsobeno mimo jiné historií krajiny, ale také současnými klimatickými a socioekonomickými podmínkami. Značná část kraje hraničí s Německem, což ovlivňuje cenu půdy a ta se pro české zemědělce stává těžko dostupnou. Zároveň je druhým nejlesnatějším regionem v České republice, s čímž souvisí nízký podíl orné půdy. Na druhé straně díky četnosti travnatých porostů zde mnoho farmářů chová masný skot, ovce a kozy. Vzhledem k okolnostem tak nelze očekávat vznik vysokého počtu nových farem, nýbrž je zapotřebí podporovat stávající, které udržují místní krajinu.

„Na jednání se zástupci ASZ ČR jsme stanovili základní směr, kterým by se spolupráce měla ubírat. Naší snahou je samozřejmě pomoci regionálnímu zemědělství, ať už formou úprav stávajících dotačních programů, podporou místních farmářů, nebo propagací lokálních producentů a jejich výrobků. Proto jsme diskutovali také možnost zřízení prodejen místních potravin. Takové prodejny by pomohly nejen zdejším zemědělcům, ale zároveň by navázaly na snahu Karlovarského kraje podporovat regionální výrobky, k čemuž slouží také značka Dobrota Karlovarského kraje, vyhlašovaná od roku 2017,“ uvedl náměstek hejtmana Karel Jakobec s gescí pro oblast životního prostředí.

Dále se řešila dostupnost veterinárních služeb. „V našem kraji se potýkáme s nedostatkem veterinářů, kteří zajišťují péči o hospodářská zvířata. Jedním z možných kroků, jak specializované veterináře do kraje nalákat, může být například zajištění vybavení ordinace a obecně atraktivnější podmínky pro veterináře nebo podobně jako u mediků stipendia pro studenty oboru Veterinářství se závazkem následně působit v Karlovarském kraji,“ doplnil radní pro oblast rozvoje venkova a zemědělství Vít Hromádko.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková