Žáci Gymnázia Cheb se v závěru roku opět zúčastnili tradičního zájezdu za osobnostmi. Beseda, na kterou dorazili všichni pozvaní hosté, se konala v hotelu Jalta na Václavském náměstí v Praze.
Prvním hostem byla bývalá eurokomisařka Věra Jourová. Na úvod pohovořila o své cestě k této pozici a přiznala, že zpočátku pochybovala o své vhodnosti pro tuto práci. Vysvětlila, že během své kariéry se zaměřovala především na otázky rovnosti pohlaví a ochrany spotřebitelů. Studenti se také dozvěděli, jak náročná a někdy nepopulární je práce eurokomisaře. Paní Jourová se svěřila, že často vedla ostré diskuse s některými politiky. „Eurokomisař nemůže brát ohledy jen na zájmy své země, ale celé Evropské unie. Někdy se lidé diví, proč jsem rozhodla tak, jak jsem rozhodla.“ Na závěr dodala, že by práci eurokomisařky nikdy nezvládla bez svého týmu, na který se mohla vždy spolehnout.
Druhým hostem byl komik a spisovatel Lukáš Pavlásek. Hovořil především o svých knihách pro děti a prozradil i něco ze svého dětství. „Už od mala jsem rád bavil ostatní, třeba spolužáky ve škole.“ Nakonec se zmínil i o fejetonech, které mu pravidelně vycházejí v novinách, a dokonce studentům jeden připravovaný přečetl.
Posledním hostem dopolední části byl redaktor České televize Hanuš Hanslík. Je znám zejména jako dramaturg pořadu Reportéři ČT, který se zabývá politickými, ekonomickými i společenskými kauzami. Právě o tomto pořadu byla při besedě řeč, avšak pan Hanslík se se studenty podělil i o informace ze svého působení před nástupem do České televize. I přesto, že studoval průmyslovou školu, rozhodl se začít psát pro deník Blesk. Následně nastoupil do začínající televize Nova, kterou při porovnání s Českou televizí označil za zpravodajský kanál více zaměřený na emoce, dravější a méně formální. Padla i otázka, zda se při své práci potýká s cenzurou. Odpověděl, že ne, avšak že si musí rozmyslet, co a kdy se rozhodne vydat.
Prvním hostem odpoledního programu byl sportovní žurnalista Tomáš Macek. Podělil se s námi o zajímavé příběhy a zkušenosti nejen z prostředí olympijských her. Například vylíčil svůj zážitek s Usainem Boltem. S ním udělal rozhovor, když se pokoušel zastihnout tehdy nejrychlejšího běžce Asafu Powella. Byl také poslední, kdo měl s Boltem klidný rozhovor, protože o pár dní později Bolt vytvořil nejrychlejší čas sezóny na sto metrů. Podle slov pana Macka už pak byl prakticky k nezastižení. Dalším silným zážitkem byla cesta autobusem na japonský stadion při probíhajících olympijských hrách v Tokiu. Stáli v koloně pár stovek metrů od stadionu, ale japonský řidič je i přes dopravní situaci nechtěl nechat dojít pěšky. „Japonci se vždy drží plánu, oni neumí improvizovat. Nakonec dva Italové vylezli z autobusu oknem a on byl úplně zmatený,“ popsal pan Macek situaci.
Dalším hostem byl herec Filip Březina. Podělil se o to, co ho na herecké profesi vždy přitahovalo – možnost vyjádřit emoce, pracovat s různými charaktery a přetvářet je na jevišti i před kamerou. Zároveň zmínil různá úskalí své profese: „Lidé si myslí, že například intimní scény jsou pro herce zábava, ale tak tomu není. Většinou bývají velmi trapné, je to zásah do intimní zóny někoho, koho někdy skoro neznáte.“ I psychická odolnost je při herectví velmi důležitá. Jako příklad uvedl seriál Smysl pro tumor, kde ztvárnil hlavní postavu trpící rakovinou. Zmínil se i o svém působení ve StarDance, které si sice užil, ale přiznal, že to pro něj bylo fyzicky velmi náročné.
Posledním hostem byl MUDr. Radek Kebrle, přední chirurg a specialista na chirurgii ruky. Studentům přiblížil, co ho přivedlo k medicíně, zejména k ortopedii a chirurgii ruky. Zdůraznil, jak klíčová je v jeho oboru preciznost a trpělivost, neboť práce s jemnými strukturami ruky vyžaduje maximální soustředění. Podělil se o příběh jednoho ze svých nejnáročnějších zákroků, při němž operoval profesionálního hudebníka, jehož kariéra závisela na plném zotavení ruky. Zároveň se podělil se zážitky ze své vůbec první operace, která byla sice prý zdánlivě jednoduchá, ale po několika hodinách mu musel přijít pomoct zkušenější kolega. Vysvětlil také význam rehabilitace po chirurgických zákrocích a zmínil, že úspěch operace je často výsledkem spolupráce celého týmu odborníků.
(Autor: Adam Šauša, Gymnázium Cheb, upraveno)