Domů Aktuality Zachránkyně seniorů dostaly ocenění

Zachránkyně seniorů dostaly ocenění

​Velkou odvahu a duchapřítomnost prokázaly zaměstnankyně Domova pro seniory v Dragounské ulici v Chebu Kristina Jedličková a Adriana Tomancová. Když v zařízení koncem července vypukl požár, neváhaly pomoci dvěma klientkám, které byly v bezprostřední blízkosti plamenů. Za svou obětavost převzaly pamětní listy a finanční dary z rukou hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vilduemtzové, náměstka hejtmanky Petra Kubise a starosty města Chebu Zdeňka Hrkala.

„Jsem poctěna, že vám oběma mohu podat ruku, protože to, co jste dokázaly, zdaleka není samozřejmé. Váš čin je příkladný a může být motivací i pro ostatní,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Jedna ze zachránkyň, Adriana Tomancová, popsala události v osudný den: „Zrovna jsem byla v patře, kde začalo hořet, tak jsem nejdřív křičela, ale zároveň jsem okamžitě zmáčkla hlásič požáru. Věděli jsme, že v jednom z pokojů  je paní, kterou musíme dostat ven. V tu chvíli člověk vůbec nepřemýšlí, že by utekl, i když má děti, rodinu,“ dodala. Obě klientky se nakonec za pomoci hasičů podařilo dostat z blízkosti ohně.

N
a místo také v době, kdy hořelo, okamžitě přijel náměstek hejtmanky Petr Kubis, který má na starosti oblast sociálních věcí a bezpečnosti. „Musím říct, že složky Integrovaného záchranného systému fungovaly bezchybně, vše šlo jako hodinky. A skláním se před tím, co obě dámy vykonaly, když je člověk v takové situaci, chce to obrovskou odvahu,“ dodal. Podle profesionálních záchranářů navíc zásahy v těchto zařízeních patří k nejtěžším už kvůli snížené pohyblivosti obyvatel Domova pro seniory, nebo vzhledem k jejich aktuálnímu zdravotnímu stavu.

Oceněným ženám poděkoval také starosta města Chebu Zdeněk Hrkal a věnoval  jim symbolicky keramické anděly.  Podle informací ředitele DPS v Dragounské ulici Miloše Figera v zasažených prostorách probíhá sanace. Příčinou požáru byla zřejmě technická závada na jednom z elektrospotřebičů.