Domů Aktuality Workshop žákům ukázal, že studovat v Karlovarském kraji má smysl

Workshop žákům ukázal, že studovat v Karlovarském kraji má smysl

Workshop - GYMSO

V prostorách auly sokolovského gymnázia proběhl informační workshop o příležitostech, které Karlovarský kraj nabízí studentům vysokých škol. Zástupci komunikačního týmu krajského úřadu gymnazistům a studentům ISŠTE Sokolov ve 3. a 4. ročníku představili vysokoškolské obory, jež lze v regionu studovat, a možnost podpory během studia díky stipendijním programům. Dotkli se také aktuálního tématu, jímž je odliv obyvatel z kraje.

Přibližně polovina lidí, která se rozhodla odejít studovat vysokou školu mimo Karlovarský kraj, se do něj už nevrátí. I to mimo jiné zapřičiňuje, že se vylidňuje a v průměru jej ročně opustí 1200 obyvatel. Jedním z hlavních faktorů, proč lidé opouštějí region, jsou domněnky o nedostatečných možnostech vysokoškolského vzdělání.

Ačkoliv v Karlovarském kraji v současné době nefunguje samostatná univerzita, možnosti vysokoškolského studia zde existují. Studenti si mohou vybrat z 8 oborů, které se vyučují na Západočeské univerzitě (Fakulta ekonomická, pobočka v Chebu), Vysoké škole finanční a správní a České zemědělské univerzitě (Fakulta životního prostředí a Provozně ekonomická fakulta). Dále jsou na výběr vyšší oborné školy (VOŠ Cheb, VOŠ zdravotnická Karlovy Vary, Obchodní akademie, vyšší odborná škola cestovního ruchu a jazyková škola, Střední pedagogická škola, gymnázium a VOŠ Karlovy Vary), které nabízejí také 8 oborů převážně zdravotnických a pedagogických. 

V blízké době se navíc otevřou dva zbrusu nové obory, a to Management and Digital Technology a Kinantropologie – wellness specialista. Jde o unikátní obory přizpůsobené požadavkům trhu práce v Karlovarském kraji, které se jinde v republice nevyučují. Obrovskou výhodou je také úzké provázání výuky s praxí u budoucích zaměstnavatelů. Jedná se také o vzniku polytechnické vysoké školy, která by měla nabízet klasické bakalářské studium v různých oborech – technických, zdravotních, sociálních a ekonomických. Memorandum o spolupráci na přípravě nového typu vysokoškolského vzdělání podepsali v srpnu loňského roku ministr školství Mikuláš Bek, hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek a prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček. 

Na stipendium pak může dosáhnout každý student vysoké školy libovolného oboru. Nejvyšší podporu (také v rámci České republiky) kraj poskytuje medikům a studentům oboru zubní lékařství, přičemž během studia mohou za splnění všech podmínek získat až 900 000 korun. Bližší informace o stipendiích najdou zájemci na krajském webu, případně na webu Lékaři Karlovarského kraje, kde je kompletní přehled poskytovaných benefitů nejen pro studenty lékařských fakult. 

Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková
Datum aktualizace