Domů Aktuality Významný krok k transformaci vědy a výzkumu v Karlovarském kraji. Institut lázeňství a balneologie podal strategický projekt

231026-ilab-strategicky-projekt

Projekt Institutu lázeňství a balneologie (ILaB) „Centrum lázeňského výzkumu“ je prvním krajským strategickým projektem, který byl předložen k posouzení v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace. Hlavním cílem je vznik prostředí a infrastruktury pro realizaci vědecko-výzkumných aktivit v oblasti lázeňství a balneologie, které budou mít přínos pro hospodářský růst a zvyšování kvality života obyvatel Karlovarského kraje.

„Velice mě těší, že se tým naší jediné veřejné výzkumné instituce pod vedením ředitelky Aliny Huseynli úspěšně zasloužil o přípravu a podání tohoto projektu. Ten totiž symbolizuje vyrovnání dvou historických závazků vůči Karlovarskému kraji. Zaprvé půjde doslova o revoluci ve veřejném výzkumu, jenž u nás dosud chyběl, a zadruhé se vědeckou obhajobou postavíme za lázeňství, které je nejen naším národním dědictvím, ale také naší krajskou identitou,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Vojtěch Franta.

Projektové aktivity Centra lázeňského výzkumu byly navrženy s ohledem na potřeby lázeňských zařízení, lázeňských měst a krajských samospráv. Během přípravné fáze projektu věnoval ILaB značné úsilí na zjišťování příčin současných problémů kraje i očekávání zainteresovaných aktérů. Za tímto účelem byla realizována řada specifických analýz, zasedaly expertní týmy, proběhlo také dotazníkové šetření nebo se konaly workshopy a konference. „Proces přípravy pro nás nebyl vždy jednoduchý. Přesto se nám podařilo vytvořit projekt, jehož jádrem je skutečný transformační potenciál, který má sílu oživit a inovovat lázeňství v našem regionu,“ doplnila ředitelka ILaB Alina Huseynli.

Přínosy projektu navazují na priority transformace a jeho výsledky přispějí k celkovému zvýšení ekonomické aktivity regionu zejména díky zaměření na perspektivní obory s vysokou přidanou hodnotou. Lázeňství je nosným prvkem ekonomiky a prosperity Karlovarského kraje a ve spojení s cestovním ruchem současně největší konkurenční výhodou ve srovnání s okolními regiony.

Celkové náklady projektu činí téměř 250 milionů korun, přičemž maximální výše podpory z Operačního programu Spravedlivá transformace by mohla dosáhnout až 95 % způsobilých výdajů projektu. Na realizaci projektu se budou finančně podílet následující partneři: Fakulta biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze, Fakulta zdravotnických studií, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Fakulta ekonomická Západočeské univerzity v Plzni a Fyziologický ústav AV ČR, v. v. i. Efektivní spoluprací s partnery dojde k tomu, že ILaB bude hlavním centrem výzkumu v Karlovarském kraji, který je regionem s nejnižšími investicemi do výzkumu a vývoje v České republice.

Strategické projekty prochází čtyřstupňovým hodnotícím procesem, který trvá 120 kalendářních dnů. Tento proces zahrnuje posouzení jak formálních aspektů, tak i ekonomické stránky projektů a jejich reálných přínosů. „Možnost, že bychom nezískali potřebné financování, je z mého pohledu minimální. Jsme jediným strategickým projektem, který se zabývá výzkumem a vývojem v Karlovarském kraji, a splňujeme všechna kritéria programu,“ uzavřela Alina Huseynli.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková