Domů Aktuality Vytrvalý déšť zaplavil silnice a způsobil výpadky elektřiny

Vytrvalý déšť zaplavil silnice a způsobil výpadky elektřiny

​Dlouhotrvající vydatný déšt zapříčinil v Karlovarském kraji, především na Chebsku, zaplavení některých silnic a výpadky elektřiny v obcích. Hasiči včera přijali několik desítek žádostí o pomoc. Celkem vyjížděli k 46 událostem. V terénu byli také silničáři z Údržby silnic Karlovarského kraje.

Vodu hasiči odčerpávali ze zatopených sklepů či zaplavených částí silnic. Na řadě míst provedli čištění propustků a výpustí, které nezvládaly přívaly dešťové vody. Kvůli hromadění vody na silnicích byla odpoledne a v noci uzavřena doprava na části silnic v Luhu, Plesné, Hrzíně, Dolních Nivách, Milhostově a Mlýnku. V jednom případě, v Křižovatce na Chebsku, byl rodinný dům kvůli přitékající vodě neobyvatelný, starosta obce zajistil náhradní ubytování pro jednu osobu. Aktuálně v pátek dopoledne byly otevřeny silnice v Dolních Nivách a mezi Plesnou a Skalnou u Velkého Luhu. Uzavřena zůstává silnice v osadě Povodí a v osadě Mlýnek.

„Lidé ale také volají o pomoc kvůli zatopeným sklepům a částem silnic v době, kdy voda v důsledku výrazných srážek stále přibývá, tedy není možné začít účinně čerpat. Hasiči tak velmi často provedli kontrolu stavu s tím, že nehrozí ohrožení života či zdraví, a dále nezasahovali. S oznamovateli se domluvili, že se na místo vrátí vodu odčerpat, až ustane příval vody. Zpravidla poté voda sama ustoupila. Stejně tak nemohli účinně zasáhnout v případech, kdy v zaplavených prostorách byl jeden až dva centimetry vody. Takto nízkou hladinu nedokáží hasiči svými čerpadly odsát,“ upřesnil Martin Kasal,  tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje.

V případech zaplavených silnic, kdy na níže položená místa stéká voda z okolí, je lepší se těmto místům zcela vyhnout. Ani zde nebývá čerpání zcela účinné do doby, než ustane přitékání vody. Podle informací Údržby silnic Karlovarského kraje se v pátečních ranních hodinách už voda na silnicích nedržela, silničáři prováděli úklid povrchu vozovek od nahromaděného bahna.

Popadané stromy způsobily na několika místech v kraji výpadky elektřiny. Proud nešel ve večerních a nočních hodinách v Novém Kostele, Kopanině, Libavském Údolí, Lubech, Chlumu, Hájku, Březové, Kynšperku a Teplé. Podle informací z dispečinku energetiků v pátek ráno byla dodávka proudu v obcích obnovena, kromě oblasti kolem Chebu.