Domů Aktuality Vydejte se o víkendu na Valdštejnské slavnosti

Vydejte se o víkendu na Valdštejnské slavnosti

​Už tento pátek a sobotu se v Chebu uskuteční tradiční Valdštejnské slavnosti. V nabitém programu nebude chybět průvod Albrechta z Valdštejna a jeho družiny, oblíbená vojenská bitva či dobový jarmark. Dvoudenní historické slavnosti pořádá město již od roku 2005.

​S osobou vévody Albrechta z Valdštejna je město Cheb neodmyslitelně spjato. Několikrát se sem vydal především proto, aby verboval vojáky, získával nové zbraně a shromažďoval vojsko. Jeho poslední návštěva mu však byla osudnou. Vévoda byl zavražděn 25. února 1634 v Pachelbelově domě na náměstí, tedy v místě dnešního muzea. A právě tuto dobovou atmosféru si dodnes rádi připomínají nejen obyvatelé Chebu, ale také turisté.

První novodobé Valdštejnské slavnosti se odehrály v roce 2005 u příležitosti 370. výročí vévodova zavraždění. V letošním roce se centrum dění přemístí na chebské náměstí. Zde vyroste jakási aréna, ve které se budou odehrávat rytířské bitvy. Vyjma vojska, které přijede spolu s představitelem Albrechta z Valdštejna, se návštěvníci mohou těšit i na místní šermíře, děti z chebské základní umělecké školy či na herce Západočeského divadla v Chebu. Karlovarský kraj letos na slavnosti ze svého rozpočtu přispěl 100 tisíci korun.
Za stránku zodpovídá Jana Lukášová