Kde hledat počátek sopečné činnosti v západočeském regionu a jak se postupem let vyvíjela? Tak na to a mnohé další otázky odpoví Pavla Hrubcová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR během přednášky v Muzeu Cheb, která se uskuteční již zítra, ve čtvrtek 16. ledna od 17:30 hodin.
Pavla Hrubcová, která se zabývá zdrojem a šířením seismických vln a modelováním strukturních vlastností zemské kůry a svrchního pláště, představí posluchačům fenomén maarů. Maary jsou malé sopky. Vznikají výbušnou erupcí při setkání magmatu s podzemní vodou a vytvářejí prohlubně, jež jsou v krajině lehce přehlédnutelné.
„V rámci mezinárodního projektu ICDP Eger v západní části Oherského riftu jsme objevili prohlubeň Bažina u Hazlova, kterou jsme za takový maar považovali. Díky komplexnímu geofyzikálnímu průzkumu a vrtům jsme mohli nahlédnout do vnitřní stavby této sopky, potvrdit její magmatický původ i její kontakt s okolními horninami. Výsledky ukazují nejen složitou vnitřní stavbu maaru, ale i stopy po několika fázích erupcí, což přináší nový pohled na vznik a vývoj sopečné činnosti v západočeském regionu,“ uvedla Pavla Hrubcová.
Akce je součástí přednáškového cyklu „Z Chebu křížem krážem“, který každý rok pořádá Muzeum Cheb vždy od ledna do dubna. Cílem přednášek je přiblížit návštěvníkům krajinu, přírodu, kulturu a život v různých oblastech světa. Nejde pouze o klasické cestopisy, přednášejícími bývají odborníci z různých přírodovědných disciplín, kteří přibližují posluchačům nejen popisovanou část světa jako takovou, ale umožňují jim nahlédnout do problematiky jimi studovaných oborů. Přednášky bývají pravidelně doplněny i následnými diskuzemi. Více informací najdete na webu kulturní instituce.