Kratom, HHC, nikotinové sáčky a jednorázové elektronické cigarety. Pokud vám jsou tyto pojmy dobře známy nebo byste se naopak chtěli dozvědět víc o jejich návykovosti, pak si určitě poslechněte pátý díl podcastu Karlovarského kraje s názvem Promluvme si preventivně. Hosty pořadu jsou tentokrát protidrogová koordinátorka Karlovarského kraje Martina Valentová a metodik prevence ze 4. základní školy Cheb Otto Friedrich.
Žijeme v době, kdy alkohol, cigarety či marihuana už nepatří ke kompletnímu výčtu návykových látek, se kterými se děti školou povinné mohou nejčastěji setkat. Výskyt nikotinových sáčků a takzvaných „vapek“ ve školách potrápil nejedno vedení a celou řadu starostlivých rodičů. Jaké návykové látky jsou nové a proč jsou populární? V čem konkrétně tkví jejich škodlivost? Z jakého důvodu vzrůstá obliba a užívání energetických nápojů dětmi? Jsou rodiče a pedagogové obeznámeni s podobou aktuálních drog a jak stát přistupuje k regulaci nových psychomodulačních látek? Co z hlediska užívání dnes dominuje v dospělé populaci a jaké jsou formy prevence? Tak na tyto a mnohé další otázky odpovídali hosté v padesátiminutovém rozhovoru manažerce prevence kriminality Karlovarského kraje Tereze Páskové.
Podcast Promluvme si preventivně vychází každé čtvrtletí. Obsahem jednotlivých dílů jsou neformální rozhovory s odborníky či osobami se zajímavými životními příběhy pohybujícími se v oblasti prevence kriminality, protidrogové prevence a oblasti závislostního chování. „Cílem podcastu je především laické veřejnosti lidsky přiblížit uvedené oblasti, otevřít a prodiskutovat mýty či aktuální problematická témata a zároveň představit nejrůznější pomáhající státní i nestátní organizace. Na další díl, který bude věnován velice aktuálnímu tématu bezpečnosti na školách, se posluchači mohou těšit na jaře tohoto roku,“ uvedla krajská manažerka prevence kriminality Tereza Pásková.
Podcast Promluvme si preventivně najdou zájemci v aplikaci Spotify a v Apple Podcast. Poslechnout si jej mohou také na krajském kanálu YouTube.