Domů Aktuality Vláda jednala v kraji o dopravě, zdravotnictví i rozvoji regionu

Vláda jednala v kraji o dopravě, zdravotnictví i rozvoji regionu

​Na začátku tohoto týdne přijela vláda premiéra Andreje Babiše do Karlovarského kraje. Tématy návštěvy se stala dostavba dálnice D6, zajištění dostupné zdravotní péče i výstavba nového vývojového a testovacího centra automobilky BMW za více než 200 milionů eur.

Na úvod své návštěvy se vláda zabývala dostavbou dálnice D6, která má propojit Prahu s Karlovými Vary a dále s hranicí s Německem, kde by měla navázat na tamní dálniční síť. Členové vlády si prohlédli místo budoucí výstavby dalšího úseku u Žalmanova. Nyní se staví tři úseky v celkové délce 15 km, a to mezi Novým Strašecím a Řevničovem, obchvat Řevničova a obchvat Lubence. Celková hodnota výstavby těchto částí je zhruba 2,8 mld. Kč. Dálnice je důležitá pro turistický ruch a další rozvoj regionu. Její výstavbu by měl pomoci zrychlit zákon o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, který je nyní v Poslanecké sněmovně.

„Karlovarský kraj má velký problém, a tím je prokletá dálnice D6. Kdybychom ji měli, tak by se kraj tolik nevylidnil, měli bychom tu pravděpodobně i vysokou školu a cestovní ruch by fungoval lépe. To je hlavní problém, který máme téměř všude. Spojení Praha – Karlovy Vary je snad nejhorší silnice, která spojuje Prahu s krajským městem. Proto jsme se na to soustředili a začali jsme teď stavět tři úseky. Chybí ještě dostavět 80 kilometrů a hotovo má být do roku 2026,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

Na Letišti Karlovy Vary si poté vláda prohlédla plány na modernizaci letiště a rozšíření letištní dráhy. Díky úpravě za zhruba 650 milionů korun by mohla na letišti přistávat i velkokapacitní letadla, což pomůže dalšímu rozvoji regionu. Od poloviny února byla zavedena nová linka do Moskvy, která je cestujícími velmi využívaná a nyní se jedná o jejím posílení. Kromě toho by v budoucnu mohla letiště využívat také Armáda ČR. Premiér Andrej Babiš uvedl, že je důležité udělat především komplexní analýzu toho, kde jsou letiště potřeba. Ta musí navazovat na další propagaci kraje a turistický ruch.

Na Krajském úřadě Karlovarského kraje jednali ministři a ministryně s radními kraje. „Pozitivně vnímáme, že jsme byli zařazeni mezi strukturálně postižené regiony, protože náš kraj si restart s podporou státu opravdu zaslouží. Jednali jsme o projektu BMW na Sokolovsku, který má pro nás velkou přidanou hodnotu z pohledu zaměstnanosti i rozvoje vysokého školství. Hovořili jsme i o stavu naší keramické školy v Karlových Varech, která je v havarijním stavu. V sociální oblasti jsme řešili projekt Obědy do škol, který by se měl týkat nejen rodin pobírajících sociální dávky, ale také matek samoživitelek. Seznámila jsem vládu s myšlenkou využít krajský domov pro děti do tří let jako jesle, neboť otázka zařazování dvouletých dětí do mateřských škol se dnes hodně diskutuje. Touto cestou by se mohly vydat i další kraje,“ vysvětlila hejtmanka Jana Vildumetzová.

Následně vláda zavítala přímo na místo, kde by do konce roku 2022 mělo vzniknout vývojové a testovací centrum automobilky BMW. Investice za 200 milionů eur přinese stovky nových pracovních míst. Plánem se vláda zabývala už 14. března 2018 na svém jednání v souvislosti s Prohlášením o strategické spolupráci mezi vládou ČR a BMW AG. Diskuzi tehdy odložila s tím, že se chce na místo nejdříve podívat. Podle předsedy vlády Andreje Babiše je nutné se společnostní jednat o podmínkách, včetně nabídky nových pracovních míst, která by měla být určena i nezaměstnaným lidem v regionu. Spíše než finanční podporu by navrhoval firmě nabídnout daňovou pobídku.

Dalším cílem návštěvy členů vlády v regionu se stalo setkání se starosty měst a obcí v Sokolově mluvili členové vlády o problémech kraje, včetně sociální a kulturní oblasti či školství. Na závěr se vláda podívala do karlovarské nemocnice, která je společně s chebskou nemocnicí součástí Karlovarské krajské nemocnice a je tak největším zdravotnickým zařízením v kraji. Problémem je ale velký nedostatek zdravotních sester, kterých chybí zhruba 90, i lékařů. Vláda se proto zajímala o navyšování platů i nabírání zdravotnického personálu ze zahraničí.

Karlovarský kraj navštívili kromě premiéra Andreje Babiše také první místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Lubomír Metnar, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr kultury Ilja Šmíd. Části programu se zúčastnil také vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.