Domů Aktuality Veřejné čtení jmen obětí holocaustu proběhne virtuálně

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu proběhne virtuálně

​Každý rok si lidé po celém světě veřejně připomínají jména obětí holocaustu. Vloni se do tohoto projektu poprvé zapojily také Karlovy Vary. Letos tomu nebude jinak, ovšem kvůli pandemii koronaviru v trochu pozměněné podobě. Čtení bude přesunuto do virtuálního prostoru místního muzea. Akce začíná dnes ve 14 hodin.

Letos mělo již po patnácté proběhnout veřejné čtení jmen obětí holocaustu, Jom ha-šoa, ve 28 městech České republiky. V souvislosti s karanténními opatřeními kvůli nemoci Covid-19 se však připomínka nemůže konat ve veřejném prostoru. „Jelikož je datum konání akce navázáno na historické datum, nelze připomínku přesunout na později. Proto jsme se rozhodli k odvážnému kroku a připomínku nevinných obětí rasového pronásledování za druhé světové války přesunout do virtuálního prostoru na internetu a sociálních sítích Muzea Karlovy Vary. Příspěvky naleznete v sekci Muzeum populárně - Soudobé dějiny,“ upřesnila ředitelka muzea Dominika Kožešníková.

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu, Jom ha-šoa, odkazuje na povstání ve varšavském ghettu v dubnu roku 1943. Akce se konala poprvé v Praze v roce   2006, od roku 2014 se pak začala šířit i do dalších měst. Mezi pořadatele patří židovské obce, městské úřady, muzea, knihovny, pedagogové či dobrovolníci. Vedle jmen zavražděných kvůli židovskému původu jsou čtena i jména romských obětí rasového pronásledování.
Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová