Domů Aktuality V Sokolově pokřtili knihu o Ronaldu Richterovi a prvních pokusech s termojadernou fúzí na světě

V Sokolově pokřtili knihu o Ronaldu Richterovi a prvních pokusech s termojadernou fúzí na světě

V zimní zahradě sokolovského zámku se uskutečnil křest unikátní životopisné publikace o světově známém fyzikovi a sokolovském rodákovi Ronaldu Richterovi. Kniha „Ronald Richter – Termojaderná fúze – první na světě – Sokolov 1936“ z pera Milana Řípy vznikala v době koronavirového lockdownu, a to díky online spolupráci autora s Muzeem Sokolov.

Publikace přináší zapomenuté osudy sokolovského rodáka Ronalda Richtera a pomocí fotografií ilustruje jeho první pokusy v tehdejších chemických závodech ve Falknově nad Ohří (dnešním Synthomer Sokolov) v roce 1936, které po sedmdesátileté práci fyziků celého světa vyústily ve stavbu zařízení na termojadernou fúzi – tokamaku ITER na jihu Francie.

V knize se čtenáři dozvědí například i to, že Ronald Richter studoval v třicátých letech dvacátého století na Německé univerzitě v Praze. Na stejné vysoké škole přednášel po tři semestry v roce 1911 Albert Einstein. Zároveň je nejspíše jediným Sokolovákem, který se osobně znal s Evitou Perónovou i argentinským prezidentem Juanem Domingem Perónem. Osobnost Ronalda Richtera se stala také námětem pro operu, která o něm jako o jediném sokolovském rodákovi byla napsána.

Publikace o životě a odkazu Ronalda Richtera, která je určena odborníkům, široké veřejnosti a také studentům středních a vysokých škol, bude v prodeji přímo v sokolovském muzeu nebo v jeho e-shopu. Část nákladu bude distribuována zdarma nejen do škol v Karlovarském kraji, ale také na vysoké školy s chemickým a technickým zaměřením v rámci celé ČR. 

Muzeum Sokolov a autor  také připravují několik přednášek o Ronaldu Richterovi, řízené termojaderné fúzi  a o historii chemického průmyslu na Sokolovsku pro školy v našem kraji.
Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace