Domů V Sokolově otevřeli azylový dům pro matky s dětmi

V Sokolově otevřeli azylový dům pro matky s dětmi

Dům ve Dvořákově ulici v Sokolově od nynějška nabízí útočiště ženám, které se ocitly v nouzi a nemají se kam uchýlit se svými dětmi. Dům si pronajala společnost Pomoc v nouzi, o.p.s., s finanční pomocí Evropského sociálního fondu, Karlovarského kraje a s příspěvkem ze státního rozpočtu.

Potřeba vytvořit podobné zázemí pro matky z dětmi vyplynula ze situace, kdy stávající kapacita dvou bytů v Sokolově byla nedostačující a společné prostory pro matky s dětmi sdílené s dalšími uživateli azylového domu v sokolovské Fibichově ulici se neosvědčily. Třípatrový dům je nově zrekonstruovaný, každé patro tvoří uzavřenou bytovou jednotku, kde mají ženy vlastní pokoj. „Kapacita celé služby azylový dům pro matky s dětmi v okrese Sokolov včetně bytů je od počátku září celkem 27 lůžek,“ uvedl náměstek hejtmana Miloslav Čermák.  

V nově zařízených bytových jednotkách je pokoj s  palandou, ve větším pokoji také rozkládací gauč, dále má každý pokoj velkou skříň a komodu. Společně pak matky užívají kuchyň s obývacím koutem, koupelnu a WC.  Kuchyně jsou vybaveny kuchyňskou linkou, lednicí, sporákem a nádobím. V koupelně nechybí automatická pračka. „Provoz zařízení je nepřetržitý, 24 hodin denně  je zajištěn dvěma pracovníky a noční službou. Pro klienty platí domácí řád, který hovoří o tom, jaká pravidla je potřeba dodržovat při pobytu v domě. Přísný zákaz užívání alkoholu a jiných psychotropních a návykových látek je samozřejmý. Zákaz kouření platí navíc v celé budově,“ vysvětlila zástupkyně ředitele společnosti Pomoc v nouzi Kateřina Štěpánková.

Celkové náklady na zprovoznění sociální služby v objektu  do konce roku 2009 dosáhnou asi  700 tisíc korun. „Financovat tuto službu je možné díky kvalitně připravenému projektu kraje, který jsme podali v předstihu před ostatními kraji a máme tak zajištěno financování této a dalších sociálních služeb na tři roky,“ vysvětlil Čermák. Na pobyt v azylovém domě přispívají také jeho obyvatelé. Matky platí 60 korun za lůžko a den, děti 40 korun.„Pobyt maminek je časově omezen. Po půl roce se vyhodnotí jejich pobyt a může se prodloužit celkem až na jeden rok.  Během pobytu v azylovém domě pracuje tým zaměstnanců s klientkou na řešení její situace,“ doplnil. Smyslem práce je motivovat a podporovat klientky, aby co nejdříve vyřešily svoji bytovou, finanční i sociální situaci, našli si zaměstnání a rodina začala žít běžným způsobem života. Aby toto řešení bylo účinné a dlouhodobé, jsou matky vzdělávány v oblasti sociálních dovedností a praktických dovedností v péči o dítě. 

„V problematice azylového bydlení matek s dětmi se často setkáváme s předsudky, kdy se velká část veřejnosti domnívá, že převážná většina klientek jsou prostitutky. Není to pravda.  Dalším mýtem je, že se maminky špatně starají o děti, proto je potřeba na ně dohlížet. Anebo že v azylových domech se hlídají děti, aby si maminky mohly užívat volný čas,“konstatovala Štěpánková. Podle ní nejčastěji přicházejí klientky, kterým končí nájem nebo podnájem bytu a nový není sjednán a ony dostatečně dlouho dopředu v té věci nic nedělaly. Druhou příčinou je odchod od násilnického partnera nebo od alkoholika, často se jedná také o oběti domácího násilí.

Nyní azylový dům obývají tři matky s dětmi, další se mohou zapsat do pořadníku, podle kterého budou nové obyvatelky vybírány. Přednostně mohou být umístěny ty ženy s dětmi, které se dostaly do obzvlášť kritické situace. V budoucnu by měli mít zájemci možnost zjistit aktuální obsazenost i podmínky ubytování na internetu.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace