Ve dnech 15. – 16. listopadu 2023 se konalo 3. zasedání členů Monitorovacího výboru programu Interreg Česko – Sasko 2021-2027, kde bylo schváleno dalších 15 projektů, které budou podpořeny částkou 17,7 milionu EUR z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Účelem financování z prostředků Evropské unie v rámci programu Interreg je dále odbourávat bariéry spojené s hranicemi, zintenzivnit spolupráci mezi sousedy a zlepšit kvalitu života v příhraničních regionech.
Prvním projektem, který má územní dopad v Karlovarském kraji je „Jazyk sousedů od začátku”. Věnuje se přeshraničnímu vzdělávání dětí v raném věku. Cílem projektu je po dobu tří let průběžně integrovat jazykový česko – německý vzdělávací program do mateřských školek v Sasku a v České republice. Projektovými partnery jsou euroregiony po celé česko- saské hranici. Ty dodají jazykově vybavené odborníky, kteří budou k dispozici přímo právě při implementaci vzdělávací nabídky. Každá školka bude mít však vytvořenou metodiku (pomůcky) přímo na míru. Tuto roli zastávají v projektu dvě instituce s bohatými zkušenostmi ve vytváření těchto vzdělávacích nabídek. Zároveň disponují personálem, který bude vytvořené didaktické pomůcky, ve spolupráci s jazykovým odborníkem, představovat institucím, personálu a dětem. Ve školkách se také budou vzdělávat pedagogičtí pracovníci, osvojí si jazykové a interkulturní dovednosti. Projekt je financován částkou 2 miliony EUR. Projekt je vnímán velmi pozitivně, školky již před schválením dotace vyjádřily zájem o účast.
Další projekt „Zachování bezpečných migračních koridorů pro létající obratlovce v Česko-Saském příhraničí“ byl předložen do oblasti „Zachování a obnovení biologické rozmanitosti, rozvoj zelené infrastruktury a potlačování invazních druhů“. Projekt se věnuje velmi důležitému tématu zajištění migračních koridorů pro létající obratlovce a stane se velmi prospěšným zejména pro správce silničních úseků, kteří plánují silniční stavby. Již ve fázi plánování stavby je nutné věnovat zvýšenou pozornost zabránění úmrtí obratlovců pohybujících se v prostoru dopravní infrastruktury. Výsledky projektu přispějí k urychlení plánování silničních staveb a za zmínku stojí také snížení nákladů, neboť jedním z výstupů bude technický předpis na instalaci nízkonákladových ochranných stěn bránících přímé mortalitě obratlovců. Předpis reflektuje nárůst cen v souvislosti s výrobou stěny. Projekt si tak vzal za cíl navrhnout dostatečně levnou ochrannou stěnu z recyklovatelných materiálů, kterou lze instalovat na rizikových kříženích zelené a šedé infrastruktury v česko-německém pohraničí a snížit tak negativní vliv člověka na regionální ohniska biodiverzity. Projekt je podpořen částkou ve výši 752 tisíc EUR.
Možnost podávání žádostí o dotaci v rámci programu Interreg Česko – Sasko 2021-2027 je průběžná. Před podáním žádosti o dotaci v tomto programu je nutná účast na povinné konzultaci, která se vždy plánuje k tzv. „zralým” projektovým záměrům. Bez tohoto kroku nelze v tomto programovacím období projekt podat. Indikativní termíny pro podání žádostí a termíny konání zasedání MV naleznete na webových stránkách Monitorovacího výboru, kde se bude rozhodovat o projektových žádostech, a to v březnu, červnu, září a prosinci.
Další informace k programu Interreg Vám poskytnou administrativní pracovníci Krajského úřadu Karlovarského kraje. Kontakty na ně naleznete na stránkách Krajského úřadu Karlovarského kraje nebo na stránkách programu.