Domů Aktuality V Karlových Varech se uskutečnilo předávání vyznamenání dárcům krve

V Karlových Varech se uskutečnilo předávání vyznamenání dárcům krve

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová spolu se starosty měst a obcí, zástupci Českého červeného kříže a nemocnic ocenila dobrovolné dárce krve. Těm bylo slavnostně uděleno vyznamenání Zlatý kříž III. a II. stupně. V letošním roce uznání získalo celkem 59 dárců, z toho 54 mužů a 5 žen.
darci-krve1-small.jpg„Je mi velkou ctí, že vás mohu přivítat u příležitosti udělování Zlatých křížů a že tu mohu být s vámi. Nesmírně si vážím toho, že vám budu moci pogratulovat a ocenit vás. Svým dárcovstvím nezištně a opakovaně pomáháte zachraňovat životy. Jen málo z nás se odhodlá k tomu, aby svou krev darovalo. Přeji vám pevné zdraví,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová. Vyznamenání Zlatého kříže předává Český červený kříž za osmdesát a více dobrovolných bezplatných odběrů krve. Celkem 47 dárců z našeho regionu obdrželo Zlatý kříž III. stupně za 80 a více odběrů a 11 lidí bylo oceněno za více než 120 odběrů Zlatým křížem II. stupně. Za 160 návštěv transfuzních stanic se poté uděluje Zlatý kříž I. stupně.

Karlovarský kraj ve spolupráci s Českým červeným křížem oceňuje místní dárce pravidelně. Ti jako poděkování dostali plakety Zlatého kříže, pamětní listy, dárkové balíčky a další pozornosti. Předávání vyznamenání se koná u příležitosti Světového dne dárců krve, který připadá na 14. června. Motto toho letošního zní „Každý dárce krve je hrdina“. Díky rozvoji medicíny a rostoucí potřebě transfúzních přípravků je dárcovství stále aktuálním tématem.
Za stránku zodpovídá Jana Lukášová