Domů Aktuality V Karlovarském kraji „dětské exekuce“ nechceme

V Karlovarském kraji „dětské exekuce“ nechceme

Česká republika je jedinou evropskou zemí, ve které jsou vedeny exekuce vůči dětem a mladistvým. K 31. 12. 2021 se jednalo o 1574 nezletilých v ČR, z toho 110 v Karlovarském kraji. Zatížení exekucí znamená značné socioekonomické stigma, které vede k vyloučení exekučně stíhaného dlužníka z možnosti dokončit započaté vzdělání či pokračovat v dalším studiu a zvýšit si tak kvalifikaci. Tento fakt pak znamená také omezení příležitostí na trhu práce, s čímž souvisí také nemožnost získat bydlení nebo také účinně řešit zdravotní potíže.

Proto se Karlovarský kraj prostřednictvím projektu „Karlovarský kraj podporuje sociální začleňování odborně a systémově“ zaměřuje na podporu dostupného bydlení, snížení mezigeneračního přenosu sociálního vyloučení a zadluženosti občanů kraje. V oblasti zadluženosti se zaměřujeme na zastavení takzvaných „dětských exekucí“, metodickou podporu obcí a měst týkající se práce se zadlužeností občanů na úrovni samosprávy,“ vysvětluje radní pro oblast sociálních věcí Robert Pisár.

Kdo tzv. „dětské exekuce“ vede a jak vznikají?
Města, obce a státní instituce jsou věřiteli ve více než 24 % exekučních řízení. Dlužné pohledávky se týkají poplatků za svoz komunální odpadu, udělené pokuty za přestupky, nedoplatky zdravotního pojištění, nevrácené knihy v knihovně, nezaplacené regulační poplatky za pobyt v nemocnici nebo soukromých subjektů jako jsou dopravní podniky měst, telefonní operátoři aj.

V Karlovarském kraji se jedná o 14 měst a obcí, soudy, zdravotní pojišťovny, Karlovarskou krajskou nemocnici, vězeňskou službu, dopravní podniky Prahy, Plzně a další. Celkově se v Karlovarském kraji jedná, podle rejstříku zahájených exekucí, o 449 exekučních řízení.

Města a obce se do této nelichotivé role dostaly kvůli zákonné povinnosti plnění role řádného hospodáře. Přesto to mohou díky novelizaci zákonů změnit. I proto se radní Robert Pisár s kolegyněmi Martou Břehovskou a Petrou Adamovskou rozjel do měst po kraji zjistit jejich postoj k zastavení "dětských exekucí".

První ohlasy z měst vypadají příznivě: "Mít na úřadě dětské exekuce je ostuda! Ty my u nás nechceme," vyjádřil se starosta města Aš Vítězslav Kokoř.
V Chebu byla více jak polovina "dětských exekucí" zastavena a na zbylé případy se určitě podíváme. Pravidelně na zastupitelstvu odpouštíme nevymahatelné dluhy a umožňujeme občanů splátkové kalendáře,"  doplnil starosta Jan Vrba.
Další setkání se uskutečnilo také v Ostrově za účasti starosty Davida Hanukoviče, radní Pavlíny Liškové a jejich kolegyň z MěÚ v Ostrově. Zájem o prověření probíhajících exekučních řízeních vůči nezletilým projevil také města a obce: Nové Sedlo, Bukovany, Teplá. Další jednání jsou domluvena v Sokolově, Bochově, Kraslicích a ve Žluticích.

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková