Do Královské mincovny můžete zavít na unikátní výstavu, která mapuje umění v Jáchymově a Krušnohoří mezi gotikou a renesancí. Výstava se koná pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Martina Havla a je zároveň důstojným příspěvkem k oslavám 500. výročí založení města. Akce potrvá do 18. září.
Umělecké památky, které se v Krušných horách dochovaly, jsou spojeny s hornickou minulostí tohoto regionu. Dolování nerostného bohatství se stalo dynamickým faktorem pro rozvoj krušnohorských měst a městeček, do jejichž podoby významně zasáhla zejména stříbrná horečka probíhající v závěru 15. a v první polovině 16. století. Z dolování vzácných kovů a z obchodu s rudami bohatli v této době především majitelé panství, v okolí Jáchymova to pak byl rod Šliků. Nebývalé bohatství se v závěru středověku projevilo silnou potřebou umělecké reprezentace měst, šlechty, klášterů i jednotlivců, jejíž podoba snese nejvyšší kritéria uměleckohistorického hodnocení.
Výstava, která byla nedávno uvedena ve Valdštejnské jízdárně v Praze, se nyní vrací zpět do regionu a je velkým úspěchem, že ji návštěvníci mohou zhlédnout právě v Královské mincovně, leč v obměněné a zmenšené podobě. Jáchymovu je pak věnována jedna ze tří částí výstavy, kde se návštěvníci seznámí s činností mincovny, uvidí medaile, tolary, městská privilegia vydaná králem Ferdinandem I. Habsburským či vzácné knihy upomínající na humanisticky a reformačně naladěné intelektuály působící v hornickém městě.
Výstavu pořádá Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci s Národní galerií v Praze, Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, Filozofickou fakultou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Biskupstvím Litoměřickým. Akce je součástí prezentace nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO.
Za stránku zodpovídá
Mgr. Veronika Svobodová
Datum aktualizace