
Karlovarský kraj se musí vypořádat se specifickými výzvami také v oblasti vzdělávání. V porovnání se zbytkem republiky je kvalita krajského školství nižší, vzdělanostní úroveň je pak dokonce nejnižší v Česku. Částečně za to může problematický historický vývoj regionu, kdy se po několik desetiletí krajská ekonomika soustředila na těžbu a těžký průmysl, větší měrou to závisí na sociálním a ekonomickém znevýhodnění regionu a odlivu mladých lidí.
Úroveň vzdělání ovlivňuje i množství nekvalifikovaných učitelů a fakt, že jako jediný kraj nemáme veřejnou vysokou školu. Možnosti vysokoškolského studia jsme shrnuli v článku.
Aktuální stav tak není příliš lichotivý, nicméně již nyní můžeme mluvit o pozitivních změnách, které krajské školství posunou vpřed. Jde především o rozšíření oborů na středních školách, investice do kvalitnější a modernější infrastruktury nebo navýšení náborových příspěvků pro nové učitele i motivačních stipendií pro studenty pedagogických oborů na vysokých školách.
Nové obory na středních školách
Aktuální trend ve školství směřuje ke všeobecnému vzdělávání. Proto v kraji vznikají nové obory tzv. lycea, která jsou střední cestou mezi všeobecnými gymnázii a odbornými maturitními obory.
Od září 2024 se na Střední průmyslové škole Ostrov opět vyučuje obor Technické lyceum se zaměřením na informační technologie. Obnovit se ho podařilo po pěti letech. Stejný obor se chystá také na Lyceu Avantech zřizovaným městem Chodov, výuka začne v roce 2026 nebo 2027. Znovu se otevře též Zdravotnické lyceum na Střední zdravotnické škole Karlovy Vary, a to v roce 2025.
Úplnou novinkou v oborové středoškolské struktuře je obor Požární ochrana na Integrované střední škole Cheb, první žáky přivítá ve školním roce 2025/2026.
Být učitelem v Karlovarském kraji se vyplatí!
Podobně jako ve zdravotnictví také ve školství fungují motivační nástroje, aby přilákaly nové učitele, zároveň cílí také na budoucí pedagogy, kteří zatím ještě studují. Další peníze pomáhají kantorům získat potřebnou kvalifikaci.
Ještě v tomto roce navíc dojde k výraznému navýšení náborových příspěvků i motivačních stipendií pro studenty VŠ pedagogických oborů.
Učitel a školní psycholog nově získá při nástupu do krajské základní nebo střední školy
669 000 korun, což je téměř 3,5 krát víc než tomu bylo dosud. Podrobné informace najdete na webu.
Podpora vysokoškoláků se zdvojnásobí – z původních 48 000 korun na 96 000 korun za rok s tím, že se vrátí zpět do regionu. Finance jsou ale připraveny pro všechny studenty VŠ bez ohledu na studovaný obor, kromě mediků a studentů Sociální práce na VOŠ, kteří mají vlastní dotační program. Loni o ně měli největší zájem právě studenti pedagogických oborů.
Z celkových 39 žadatelů jsme podpořili 24 budoucích učitelů a pedagogických pracovníků. Všichni se pak zavázali k tomu, že se nechají zaměstnat přímo v našem regionu a posílí kapacity kvalifikovaných pracovníků. Pracovní místa tu pro ně jsou.
O podporu během celého studia mohou v příštím roce nově žádat i studenti veterinárního lékařství. Také jejich kroky po studiu povedou zpátky do našeho regionu.
Stipendia mohou získat také středoškoláci. V prvním pololetí školního roku 2023/2024 jsme vyčlenili více než 1,2 milionu korun, ve druhém to bylo o přibližně 100 000 korun víc. Díky prospěchu, vzornému chování a řádné docházce jsme odměnili skoro 1600 žáků.
Nová keramka a živnostenská
Kvalitu vzdělávání se snažíme zvýšit také investicemi do vzdělávací infrastruktury a zázemí. Mezi ty největší patří výstavba nové budovy Střední školy živnostenské Sokolov a kompletní rekonstrukce keramky v Karlových Varech, která začne příští rok. Náklady na její financování uhradí z 85 % evropská dotace.
Nové prostory bude kromě žáků moci využívat i široká veřejnost a keramka se tak stane centrem pro kulturní a komunitní aktivity. Navíc ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni plánuje otevřít detašovaný ateliér Skla a nový vysokoškolský umělecký program. K přestavbě keramky vznikl i nový web se všemi informacemi, včetně vizualizací.
Kromě toho jsme schválili finance na opravu hotelovky v Mariánských Lázních a Domova mládeže v Sokolově. Do modernizace odborných učeben půjde v následujících dvou letech 300 milionů korun, mezi nimi bude například zdrávka v Karlových Varech, ostrovská průmyslovka, ISŠ Cheb nebo sokolovské ISŠTE. Žáci posledně jmenované školy se zároveň mohou těšit na hodiny tělocviku ve zrekonstruované sportovní hale. Přijít si zasportovat pak bude moct každý.
Data dlouhodobě ukazují, že v Karlovarském kraji se výrazně rozchází veřejné mínění s kvalitou života. Máme tendenci vnímat realitu podstatně hůř, než jaká objektivně je. To platí pro téměř pro všechny oblasti od zdravotnictví, vzdělávání, dopravu, přes sociální oblast, podnikání až po kulturu a další.
Víme, že život tady není vždycky lehký a člověk často potřebuje i velké odhodlání. Objektivně se tu ale žije lépe, než si myslíme. A přesně na to chceme pomocí kampaně se stejným názvem upozornit a ukázat, že se spousta věcí za poslední dobu podařila.