Domů Úpravu čapího hnízda v Ostrově podpořil Karlovarský kraj

Úpravu čapího hnízda v Ostrově podpořil Karlovarský kraj

​Pravděpodobně v tomto roce poslední rekonstrukce a úprava hnízda čápa bílého se na střeše Letohrádku Ostrov  uskutečnila v polovině listopadu. Práce zorganizoval Dobrovolný ekologický spolek - ochrana ptactva, Záchranná stanice živočichů Plzeň. Hnízdo čápa bílého v Ostrově bylo třeba snížit s ohledem na to, že čáp každoročně přistavuje další část, a vyčistit jeho okolí.
„Karlovarský kraj je uživatelem budovy Letohrádku Ostrov, ve kterém má zázemí ostrovské pracoviště Galerie umění Karlovy Vary. Požádali jsme  proto ekologický spolek, aby nám pomohl situaci řešit. Šlo nám především o to, aby se preventivně snížila zátěž konstrukce, ale také aby se odstranily následky běžného sezónního života čapí rodiny, tedy zanesení okapu větvemi, zbytky potravy a podobně. Přitom bylo samozřejmě nutné dbát na zachování čapího hnízda, aby se čáp na jaře bez problémů mohl vrátit do svého sídla,“ vysvětlil 1. náměstek hejtmana Karel Jakobec.

Celá akce se plánovala s ohledem na předpověď počasí a možnosti výškové techniky, kterou bylo zapotřebí využít. Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Karlovarského kraje nakonec do ostrovského parku k letohrádku dorazil třicetimetrový hasičský žebřík jednotky dobrovolných hasičů z Chodova. „Díky perfektní koordinaci hasičů a jich pomoci a zároveň hlavně pak i příznivému počasí se nám podařilo čapí hnízdo snížit, uklidit střechu a vyčistit okapové žlaby. Všem, kteří se na těchto pracích podíleli, moc děkujeme,“ uvedl Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku - ochrana ptactva, Záchranná stanice živočichů Plzeň. 

Letohrádek Ostrov je v zimní sezóně uzavřen a pro zájemce zahájí sezónu od 1. května 2023. I přesto je možné historický interiér navštívit po předchozí telefonické dohodě​. Čapí hnízdo na střeše budovy mohou lidé obdivovat celoročně při svých procházkách ostrovským parkem.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace