Domů Aktuality Unikátní vzdělávací projekt Karlovarského kraje má za sebou úspěšný první rok

Unikátní vzdělávací projekt Karlovarského kraje má za sebou úspěšný první rok

​V Mariánských Lázních se 2. června uskutečnilo slavnostní ukončení akademického roku 2022/2023 Speciálního vzdělávacího programu pro ukrajinské děti ve věku 15 až 18 let. Na akci nechyběl ani krajský radní pro oblast vzdělávání, školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Jindřich Čermák, který přijel žáky pozdravit a zároveň jim předal ocenění za nejlepší studijní výsledky.

Unikátní projekt realizovala Akademie Mariánské Lázně (AMAR), která je součástí obecně prospěšné společnosti KRI z Velké Hleďsebe. Úzce přitom spolupracovala s městem Mariánské Lázně, přičemž projekt by se nepodařilo zrealizovat bez významné finanční podpory Karlovarského kraje. Cílem speciálního vzdělávacího programu bylo poskytnout ukrajinským dětem, jež ukončily základní školní docházku, intenzivní výuku českého jazyka a odborných předmětů v češtině (matematika, biologie, chemie, fyzika), a tím zvýšit jejich šanci na přijetí do českých středních a vysokých škol. Výuku zajišťoval odborný pedagogický sbor s dlouholetými zkušenostmi právě s výukou zahraničních studentů a jejich přípravou na studium na našich školách.

Po desetiměsíční výuce v rozsahu 27 hodin týdně, která probíhala od září 2022 do června 2023, převzalo historicky prvních 20 studentů potvrzení o absolvování specializovaného vzdělávacího kurzu. Jako student s nejlepšími studijními výsledky byl vyhlášen a zároveň oceněn Miron Drokin, připravující se na přijímací zkoušky na lékařskou fakultu. Další oceněnou studentkou se stala Svitlana Hetman, jíž specializovaný vzdělávací kurz pomohl úspěšně složit první část aprobační zkoušky pro lékaře.

Studenty a jejich rodiče na akci pozdravili také hosté. Kromě radního Jindřicha Čermáka to byl místostarosta Mariánských Lázní Miloslav Pelc a ředitel obecně prospěšné společnosti KRI Jiří Bytel. Ve svých krátkých vystoupeních se shodli na potřebě podpory vzdělávání ukrajinské mládeže, protože ta bude mít v budoucnu těžký úkol obnovit svou válkou poničenou zemi. Rovněž popřáli studentům mnoho úspěchů v dalším životě i ve studiu, ať už se vrátí domů do své vlasti nebo najdou nový domov jinde ve světě. A ať už je jejich životní příběh zavede kamkoli, aby si, aspoň občas, vzpomněli na Karlovarský kraj a město Mariánské Lázně, kde jim přátelé z Česka nabídli možnost pokračovat v získávání nových znalostí a dovedností.