Domů Aktuality Střední škola živnostenská Sokolov se dočká nové budovy

Střední škola živnostenská Sokolov se dočká nové budovy

Pekař

Radní Karlovarského kraje odsouhlasili finanční příslib výstavbě nové budovy Střední školy živnostenské Sokolov. Nový pavilon bude propojen se stávajícím objektem školy a bude v něm probíhat obecná teoretická i praktická výuka. Stavební práce by měly začít už v příštím roce a trvat by měly zhruba dva roky. Celkové plánované výdaje na realizaci projektu jsou vyčísleny na 600 milionů korun.

Střední škola živnostenská v Sokolově patří mezi školy s největším počtem studentů i vyučovaných oborů v Karlovarském kraji. Uchazečům o vzdělání nabízí jak dvouleté a tříleté obory s výučním listem, tak maturitní obory a nástavbové studium. Cílem navržené stavby je přesunout obory pekař – cukrář, kadeřník a aranžér z nevyhovujícího objektu v Tovární ulici do nových prostor v Žákovské ulici. Ty budou zároveň využívány i pro část teoretické výuky a výuku ICT.

„Zázemí pro praktickou výuku je už hodně vyžilé. A ani ta oblast, kde se nachází, není úplně nejlepší. Proto se dlouhodobě uvažovalo o výstavbě nového centra po praktickou výuku hned pod školou. V kombinaci s tím, že do kraje přišla policejní škola, a ta sídlí v prostorách, kde byly původně učebny pro všeobecné předměty živnostenské školy, tak se ten projekt rozšířil a bude z toho celá nová krásná budova,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání, školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Jindřich Čermák

Vůbec poprvé by Karlovarský kraj chtěl využít na realizaci projektu úrokově zvýhodněnou půjčku z Národní rozvojové banky. Další část peněz chce pak získat z dotace a zbytek uhradí ze svých zdrojů. „Financování výstavby nové budovy je předpokládáno s využitím prostředků z třetího pilíře mechanismu pro spravedlivou transformaci. V rámci něho lze podat žádost o grant Evropské komise, ale pouze za podmínky, že bude požádáno o úvěr u Národní rozvojové banky. Bez úvěrového příslibu banky nelze žádat o uvedený grant. O uzavření úvěrové smlouvy s Národní rozvojovou bankou bude v souladu se zákonem o krajích samozřejmě rozhodovat krajské zastupitelstvo,“ doplnil náměstek hejtmana Dalibor Blažek, který má na starosti správu majetku a investice.

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová