Domů Seznamte se s historií houslařského řemesla

Seznamte se s historií houslařského řemesla

Housle

Začátkem října proběhlo v Galerii 4 na Františkánském náměstí v Chebu slavnostní zahájení unikátní výstavy ke 150 letům Houslařské školy. Tato dlouhodobá výstava představující věhlasný fenomén houslařství na Chebsku je pro zájemce k vidění v expozici v druhém nadzemním podlaží. Pokud tedy patříte mezi milovníky hudby a regionální historie, neměli byste si nechat ujít návštěvu Galerie 4.

Houslařství a Luby jsou spolu spjaty již po staletí, neboť výroba nástrojů se zde traduje asi od poloviny 17. století. Tehdy krajem prošla ničivá třicetiletá válka a navíc došlo k omezení tamější těžby kovů. Obyvatelé se tak dostali do tíživé životní situace a hledali nové zdroje obživy. Těmi se v Lubech stávají po domácku vyráběné hudební nástroje. Z 18. století pak známe historicky dochované jméno prvního lubského mistra houslaře -  Eliase Plachta. Lubské výrobky díky své kvalitě postupně získávají na popularitě a zanedlouho je zná celý svět. Jeden čas byly Luby dokonce nazývány rakouskou Cremonou.

Z potřeby odborně pěstovat vztah k hudbě a dále rozvíjet houslařské řemeslo byla v Lubech roku 1873 založena také státní škola se dvěma odděleními - hudebním a hudebně nástrojařským. Svému účelu sloužila až do roku 2005, kdy proběhla optimalizace školství. Výsledkem bylo přesunutí a sloučení Houslařské školy s Integrovanou střední školou Cheb. Výuka zde ale probíhá dodnes. Přestože tedy původně byla domácká výroba hudebních nástrojů pouze východiskem z tíživé ekonomické situace lubských obyvatel, věhlas zdejších mistrů a pevné sepětí s regionem u nás dokázaly udržet tradici houslařského řemesla až do dnešních dní. 

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová
Datum aktualizace