Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje uspořádala setkání s hejtmanem a vedením Karlovarského kraje spolu s podnikateli z regionu. Na programu jednání bylo seznámení s aktuálním děním, které přináší zajímavé informace pro podnikatelskou veřejnost, diskuze i prostor pro osobní setkání a projednání vybraných témat.
„Jsem velmi rád, že se hospodářské komoře podařilo uskutečnit toto setkání. Představuje totiž logickou návaznost na pravidelné schůzky s představenstvem komory a nabízí tak jedinečnou možnost, jak shrnout důležité informace přímo ve vztahu k podnikatelské sféře. Právě spolupráce s místními podnikateli, jež považujeme za velmi důležité hráče v území, je naprosto nezbytnou pro další a koordinovaný rozvoj kraje,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
„Velmi si vážíme nastavené úzké spolupráce s Karlovarským krajem, který naslouchá a zajímá se o názory podnikatelů a snaží se je zapojit do svých transformačních programů,“ doplnil předseda představenstva Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje Tomáš Linda.
V rámci jednotlivých témat byly představeny například informace o aktuálním stavu procesu transformace regionu, a to zejména v oblast strategických projektů, dotační podpora Karlovarského kraje v podobě voucherů pro malé a střední podnikatele, spolupráce s Karlovarskou agenturou rozvoje podnikání a stav a rozvoj vodíkového hospodářství. Nechyběla ani oblast školství a informace o stipendiích pro studenty vysokých škol, plánovaný vznik lyceí, jež mají podpořit technické vzdělávání a představení nových vysokoškolských oborů včetně vzniku polytechnické vysoké školy v regionu. Zástupci kraje připomněli také investice do projektů v různých stupních rozpracovanosti a připravenosti, stav výstavby dálnice D6, neutuchající snahy o napojení D6 na německou dálniční síť, propojení železniční elektrifikované tratě do Německa a v neposlední řadě také snahu o vybudování čtyřpruhu pro silniční propojení s Ústeckým krajem. Účastníci z řad podnikatelské veřejnosti byli seznámeni také s fungováním agentury 4K a zmíněna byla i chystaná surovinová koncepce.
Následná diskuze přinesla připomínku a žádost o možnost změny financování kreativních voucherů, které zařazením pod Operační program Spravedlivá transformace vyžadují financování ex-post, což znamená značný problém pro mikropodnikatele, jež nedisponují dostatečnými finančními prostředky. Dále byl vznesen požadavek na pravidelné připomínání možnosti napojení vysokorychlostní železnice na trati Norimberk – Cheb – Karlovy Vary – Ústí nad Labem. Zmíněn byl i problém s nedostatečnou kapacitou distribuční sítě pro instalaci solárních elektráren, problematika studijního programu v oboru brusič skla, sklář, nedostatek švadlen a šiček v kraji a problém s nedostatečným počtem kvalifikovaných pracovníků v oboru lázeňství.
Zástupci Rady Karlovarského kraje i Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje se budou nadále problémy, s nimiž se podnikatelé v regionu setkávají, zabývat a hledat možná řešení.
Setkání s podnikateli se neslo v přátelské atmosféře a přineslo řadu podnětů k řešení
Za stránku zodpovídá
Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace