Domů Aktuality Seminář „Dostát svým závazků se dá naučit a zvládat“ se zabýval tématem sociálního začleňování

seminar

Dne 4. 10. 2023 se již podruhé sešli zástupci kraje, obcí a neziskového sektoru, aby se v rámci vzdělávacího cyklu „Informace jako inspirace“ seznámili s novinkami k podpoře sociálního začleňování. Nosným tématem semináře bylo tentokrát výzkumné pojetí a měření chudoby spojené se zadlužováním občanů v Karlovarském kraji i celé ČR.

Cílem semináře bylo seznámit účastníky s příčinami a faktory ovlivňující předluženost a zadluženost občanů, a to v kontextu celospolečenských dopadů ovlivňující jejich život. Účastníci tak dostali možnost rozšířit si své povědomí a znalosti o možnostech řešení zadluženosti těchto občanů tak, aby došlo k restartu dlužníkova života a jeho znovuzačlenění do společnosti v mezích systému a legislativy ČR.

V úvodu semináře vystoupila koordinátorka pro sociální začleňování v Karlovarském kraji Marta Břehovská a hovořila o návaznosti Strategie pro sociální začleňování v Karlovarském kraji s realizovaným projektem „Karlovarský kraj podporuje sociální začleňování odborně a systémově“. Projekt se zaměřuje na vytvoření systémového přístupu k sociálnímu začleňování v regionu, prevenci zadlužování a předlužení obyvatel v kraji, podporu při získávání dostupného bydlení pro občany, kteří ztratili bydlení nebo jsou touto hrozbou ohroženi a na prevenci předčasných odchodů dětí a žáků ze vzdělávání.

V dopolední části semináře se účastníci seznámili se sociologickou studií Daniela Prokopa týkající se chudoby, kterou je podle této studie stabilně ohroženo až 20 % domácností. Za klíčový problém chudoby i celé ČR Daniel Prokop označil vysoký podíl občanů zatížených exekucemi. Poukázal na značně složitý systém exekučního vymáhání i nutné změny v daňovém systému, které by přímo ovlivnily míru chudoby.

Na sociologickou situaci navázal svým příspěvkem Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení, z. ú., který představil účastníkům celospolečenské dopady exekucí na regiony i celou republiku.  Zástupkyně neziskového sektoru Člověk v Tísni, o.p.s. - Karlovy Vary a Pomoc v nouzi, o.p.s. pak seznámily posluchače s tím, jak může úspěšné splnění insolvence restartovat život dlužníka.

Celý seminář dále obohatila panelová diskuse odborníků na téma "Jak neprohlubovat zadluženost občanů" pod vedením Petry Adamovské, expertky na dluhy projektu „Karlovarský kraj podporuje sociální začleňování obdobně a systémově". Cílem diskuze i následných anonymizovaných příběhů konkrétních dlužníků, pocházejících z praxe dluhových poradkyň působících v území regionu, bylo představit konkrétní řešení předlužeností osob, jež se díky insolvenci, institutu Milostivého léta nebo dobré multidisciplinární spolupráci mezi nestátními neziskovými organizacemi, vedením obce nebo zástupců Odboru sociálních věci a další institucí státní správy,  podařilo znovu začlenit do společnosti a zlepšit jejich kvalitu života.

(Autorkou textu je Petra Adamovská)

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková