Právě vychází nový díl podcastu odboru bezpečnosti a krizového řízení Krajského úřadu Karlovarského kraje, tentokrát přichází s tématem Dítě jako oběť i pachatel. Tereza Pásková, autorka podcastu a zároveň manažerka prevence kriminality Karlovarského kraje, si pozvala odborníky z oblasti sociálně právní ochrany dětí a specialisty na trestnou činnost mládeže, s nimiž na problematiku nahlíží z různých pohledů.
Poslechněte si další zajímavé povídání, které se snaží velmi lidsky a srozumitelně přiblížit uvedené oblasti, otevřít a prodiskutovat mýty i aktuální problematická témata a zároveň představit nejrůznější nápomocné státní i nestátní organizace.
Hosty 7. dílu podcastu byla Iveta Ryšková, metodik OSPOD zejména v oblasti týraných a zneužívaných dětí ze sociálního odboru krajského úřadu. Představila například činnosti a postupy orgánu sociálně-právní ochrany dětí neboli OSPOD v situacích, kdy je dítě obětí trestné činnosti, či pachatelem. Dále také o vlivu rodinného prostředí na dítě a nechybí ani mýty, které kolují společností o OSPODu. Pozvání do podcastu přijali také specialisté na trestnou činnost mládeže z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje kpt. Věra Krajníková a kpt. Petr Všelko.
Posluchači a sledující se mohou těšit na odpovědi například na otázky - jak často a v jakých případech bývají děti oběťmi trestných činů? V jaké míře bývají děti naopak v pozici pachatelů? Pozorujeme v tomto směru vliv pohybu dětí v on-line prostoru? Jak významný vliv má rodinné prostředí a zázemí na chování dítěte? V jaké četnosti ubližuje dětem právě jejich nejbližší okolí? Jaké jsou postupy a činnosti OSPOD v situacích, kdy je dítě obětí či pachatelem trestné činnosti? Jak OSPOD pracuje s problémovými rodinami? Patří mezi problémové rodiny pouze ty sociálně slabší? Je problematika tzv. dětských gangů aktuální? A to zdaleka není vše. Pokud vás téma zaujalo, poslechnout si jej můžete na Youtube, Spotify a Apple podcasts, kde naleznete i všechny předchozí díly.