Domů Aktuality ​S tiskem ochranných štítů pomáhá celá řada dobrovolníků

​S tiskem ochranných štítů pomáhá celá řada dobrovolníků

​V Karlovarském kraji se najde mnoho dobrovolníků, kteří s velkým nasazením pracují na výrobě ochranných prostředků pro zdravotníky, policisty, hasiče, zaměstnance v sociálních službách a další exponované profese. Mezi ně patří i výrobci ochranných štítů, o jejichž záslužné práci se často pořádně ani neví. Komunita 3D tiskařů vyrábí štíty z vlastních zdrojů, či z materiálu, který dostala od sponzorů, nebo na který se složili sami občané. I těm všem patří naše velké poděkování.

Tiskáren, které dnem i nocí tisknou ochranné prostředky pro pracovníky v první linii, je v celé zemi několik tisíc. Například komunita 3D tiskařů společně s firmou Prusa Research aktuálně zvládne vyrábět až 3 tisíce kusů ochranných štítů denně. Za štíty nadále nevybírají žádné peníze, protože by to mohlo zpomalovat jejich dodání potřebným. Kromě ochranných štítů 3D tiskaři vyrábějí rovněž ochranné brýle a zakladače pro šití roušek.

Také v našem kraji vznikla unikátní iniciativa, která pod názvem „3D tiskem proti COVID-19“ sdružuje 3D tiskaře z celého regionu. Ti ve svém volném čase tisknou na domácích tiskárnách nedostatkové ochranné pomůcky a na kontě mají podle uveřejněných čísel už 1989 štítů. Vyrobené kusy se zašlou do sběrných míst, kde se smontují, sterilizují a poté putují k  odběratelům. Veřejnost může jejich snažení podpořit i přes transparentní účet, přičemž prostředky budou využity na výrobní materiál, který lze ovšem také darovat. Veškeré informace najdete na těchto webových stránkách či facebookovém profilu.
Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová