Domů Aktuality S diplomanty Národohospodářské fakulty VŠE kraj brzy zahájí spolupráci

S diplomanty Národohospodářské fakulty VŠE kraj brzy zahájí spolupráci

​Karlovarský kraj bude spolupracovat se studenty Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) na výběru témat a zpracování diplomových prací v  rámci magisterských programů „Regionalistika a veřejná správa“ a „Hospodářská politika“. Diplomanti budou moci své práce konzultovat s členy vedení kraje i s odborníky z krajského úřadu. Pro větší motivaci k aktivnímu zpracování daných témat kraj stanovil pro jednotlivé diplomanty finanční odměny, které budou vyplaceny za předpokladu úspěšné obhajoby. Diplomové práce budou následně k dispozici kraji i široké veřejnosti.

S nápadem nastartovat program spolupráce zaměřené na odbornou a empirickou podporu diplomantů NF VŠE​ přišel předseda Komise pro inovace, vědu a výzkum, smart region a informační technologie při Radě Karlovarského kraje Ing. Šimon Barczi MDP. Pro akademický rok 2020/2021 se počítá s pilotní verzí této spolupráce a s finanční spoluúčastí Karlovarského kraje. „Velký efekt vidím především v tom, že máme příležitost propojit aktuální krajskou problematiku, například transformaci regionu, nové formy veřejné dopravy nebo budoucnost energetiky v kraji, s akademickou sférou. Velmi stojíme o nové nápady a neotřelý pohled na věc, který studenti do témat mohou vnést,“ vysvětlil krajský radní Mgr. Jindřich Čermák.

Tematicky by se diplomanti měli zaměřit zejména nově se rozvíjející odvětví a globální megatrendy. V tomto roce tedy především na nekonvenční formy cestovního ruchu a jejich potenciál v regionu, efektivnější formy veřejné dopravy, možný příliv „mozků“ do kraje, na rozvoj energetických komunit i kapacitu vyrovnávání výkyvů v elektrické síti či ekonomický restart lázeňství po odeznění pandemie COVID-19. „Výzkum vnímám jako důležité podhoubí pro udržitelný rozvoj. Díky blízké spolupráci nebudou končit kvalitní práce jen v šuplíku na univerzitě, ale budou přetaveny v reálné projekty, z nichž budou těžit obyvatelé regionu. V Karlovarském kraji máme před sebou důležitou dekádu, ve které musíme zvrátit většinu negativních socioekonomických trendů a ukázat svůj potenciál. S podporou od prestižní vědecké instituce bude tento náročný úkol snad o trochu snazší. Věřím, že tento pilotní projekt bude přetaven v dlouhodobou spolupráci, která akceleruje růst celého regionu,” řekl Barczi.

Motivační finanční odměna pro studenty bude činit v případě úspěšné obhajoby diplomové práce s výsledkem hodnocení „výborně“ celkem 10 tisíc korun, v případě výsledku hodnocení „velmi dobře“ pak 5 tisíc korun. Zadané téma může být řešeno pouze jedním studentem, všem zapojeným studentům bude udělen certifikát o účasti v programu. Garantem programu na NF VŠE  se stal doc. Ing. Martin Pělucha, Ph.D., expert VŠE na hodnocení veřejných výdajových programů politiky soudržnosti EU a politiky rozvoje venkova, který bude koordinovat komunikaci mezi diplomanty, vedoucími diplomových prací a partnery z Karlovarského kraje.