Domů Aktuality Regionální rada Severozápad poškozuje příspěvkové organizace Karlovarského kraje

​Každému jiným metrem měří při vracení přeplatků za sankce v projektech financovaných z evropských fondů Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad. Regionální rada jako správce daně odlišně řeší úhrady vyměřených odvodů v případě podobných projektů příspěvkových organizací Karlovarského a Ústeckého kraje. Vedení Karlovarského kraje to považuje za porušení zákona, konkrétně daňového řádu, a rozdíly, které vznikly, vidí jako bezdůvodné.

Karlovarský kraj dlouho marně čeká na vyřešení žádosti o takzvanou vratku vratitelného přeplatku, která náleží ISŠTE Sokolov a Krajské správě a údržbě silnic Karlovarského kraje (KSÚS). Na sankcích uvalených na projekty s evropskou dotací totiž obě organizace zaplatily více, než měly. Zároveň kraj zjišťoval, jak postupuje Regionální rada v Ústeckém kraji. Na základě žádosti o informace zjistil, že například Správa a údržba silnic Ústeckého kraje v případě jednoho ze svých projektů uhradila o téměř 20 procent méně stanoveného odvodu než KSÚS. „Rozdílný postup správce daně, tedy Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, mě doslova šokoval. Regionální rada i přes existenci pravomocných, tedy závazných rozhodnutí, nebyla dosud schopna řádně rozhodnout o vratitelných přeplatcích pro ISŠTE Sokolov a Krajskou správu a údržbu silnic. Přitom aktuální výše přeplatků dosáhla 39 milionů korun. Víme však, že příspěvkové organizace Ústeckého kraje uhradily mnohem méně. Jde o nerovné zacházení a poškozování naší školy i silničářů,“ zdůraznila hejtmanka Jana Vildumetzová.

V důsledku chybně stanovené splatnosti platebních výměrů vystavených Úřadem Regionální rady, musela ISŠTE Sokolov zaplatit už v listopadu 2013 částku v souhrnné výši 44, 2 milionu korun, tedy 25 procent původně stanoveného odvodu za porušení rozpočtové kázně. Následně v červnu roku 2016 požádala o vratku vratitelného přeplatku ve výši 33, 1 milionu korun tak, aby i v jejím případě činil odvod 6,25 procent a byl v souladu s pravomocným rozhodnutím o prominutí odvodu (tedy výši odvodů běžných pro Ústecký kraj). Regionální rada však nebyla schopna o této žádosti celé 2 roky, až do dnešního dne, rozhodnout. Obdobně KSÚS uhradila odvody za porušení rozpočtové kázně také ve výši 25 procent.  Ani v tomto případě nebylo o žádosti o vrácení přeplatku dosud řádně rozhodnuto tak, aby výše odvodu odpovídala pravomocnému rozhodnutí o prominutí odvodu, byť jde o nemalou sumu ve výši téměř 6 milionů korun.

„Svou nečinností zapříčinil správce daně, tedy Regionální rada, poškození příspěvkových organizací Karlovarského kraje, protože ty nemohou počítat s finančními prostředky, které jim pravomocně náleží. Navíc by si měla Regionální rada uvědomit, že těmto organizacím vzniká nárok na úrok z vratitelného přeplatku, který v případě ISŠTE činí aktuálně 8, 4 milionu korun v případě KSÚS činí 859 tisíc korun. Denně se tato částka navyšuje o více než 15 tisíc korun, tomu tedy říkám řádné hospodaření se svěřenými penězi,“ dodala hejtmanka.

Finanční prostředky, které Regionální rada neoprávněně zadržuje, jsou úročeny 14, 5 procenty ročně. „S tím bychom měli být v podstatě spokojeni, částka získaná úrokem stále narůstá. Ale takhle laxní přístup ze strany Regionální rady nemohu v žádném případě pochopit. Regionální rada nemá zajištěné peníze, ze kterých by sankční úroky mohla podle zákona zaplatit. Tím více mě zaráží, že
nepodnikla žádné kroky k tomu, aby situaci dořešila, uhradila vratky a zamezila tak narůstání částky, kterou zaplatí na úrocích,“ řekla hejtmanka. Regionální rada má navíc najatého externího právníka, který za nemalou odměnu už více než rok poskytuje poradenské služby. „I přes toto právní poradenství vydává Regionální rada rozhodnutí s tak závažnými vadami, že Karlovarský kraj očekává jejich zrušení ministerstvem financí pro jejich nicotnost,“ upřesnila právnička finančního odboru krajského úřadu Marie Váňová. Hejtmanka Karlovarského kraje proto odeslala dopis Ministerstvu financí ČR se žádostí o urychlené vyřízení těchto kauz.