Domů Aktuality Radní Haláková zahájila konferenci, která je věnována péči o památky v kraji

Radní Haláková zahájila konferenci, která je věnována péči o památky v kraji

Konference

V 9 hodin dnes odstartovala v Krajské knihovně Karlovy Vary konference s názvem „Péče o památky a krajinu v Karlovarském kraji“. Akce, během níž jsou návštěvníkům představeny ukázky příkladné péče o kulturní dědictví regionu i vybrané projekty, probíhá až do 17 hodin. Pokud vás toto téma zajímá, určitě ještě do knihovny zajděte. Vstup je volný.

Akci pořádá Spolek pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska ve spolupráci s Karlovarským krajem již šestým rokem. Dopolední program zahájila radní pro oblast kultury a památkové péče Oľga Haláková, která hovořila nejenom o dotačních programech Karlovarského kraje, ale také o obnově Císařských lázní a blízkého rašelinového pavilonu. Následně byly účastníkům promítnuty videa Karlovarského kraje, jež seznamují vtipnou formou s vybranými historickými objekty v regionu a jejich postupnou opravou. Mezi nimi se například objevil jeden z měšťanských domů v Jáchymově, gotická tvrz Pomezná poblíž Chebu nebo hrad Hartenberg.

V rámci programu dále vystoupil starosta Plesné Petr Schaller, jenž mluvil o revitalizaci bývalé textilní továrny. Na jejím místě vzniklo muzeum, které představuje město i jeho české a německé obyvatele v proměnách času, a to přibližně od začátku minulého století až do pádu železné opony. Následně se slova ujala Štěpánka Kadlecová z Hnutí DUHA. Ve svém příspěvku se věnovala návratu vlků do Krušných hor. Přítomným mimo jiné přiblížila činnost vlčích hlídek, které kromě monitoringu šelem provádí i výzkumnou činnost a pomáhají chovatelům hospodářských zvířat. Nechyběly ani fotografie zachycených vlků na území kraje.

V odpoledním bloku se ještě můžete těšit na celou řadu dalších přednášek k příkladům dobré praxe. Zaznít by měly například informace o nových archeologických poznatcích z obnovy hradu Hartenberg a seznámíte se také s probíhajícím průzkumem a obnovou theatronu v areálu státního zámku Valeč.

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová