Domů Aktuality První ze strategických projektů Karlovarského kraje získal rozhodnutí o poskytnutí dotace z OPST

keramka

Učitelé i studenti karlovarské „keramky“ jsou blíže ke svému vysněnému zázemí. Ministerstvo životního prostředí vydalo rozhodnutí o poskytnutí dotace z Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) na realizaci projektu „Rekonstrukce a modernizace Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské Karlovy Vary“. Celkové výdaje projektu jsou vyčísleny na 1,5 miliardy korun, přičemž výše dotace činí 1,170 miliardy korun.

„Na sklonku loňského roku jsme podali žádost o dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace na realizaci strategického projektu zaměřeného na rozsáhlou modernizaci karlovarské keramické školy. Máme velkou radost z toho, že se nám podařilo podporu získat a že budeme moci pro učitele i žáky vybudovat fungl nové zázemí odpovídající jak potřebám školy, tak i nejnovějším trendům ve vzdělávání. V současné době probíhá příjem nabídek na výkon činností správce stavby a na podzim plánujeme zahájit zadávací řízení na výběr zhotovitele stavebních prací,“ uvedl radní pro oblast regionálního rozvoje a projektového řízení Patrik Pizinger.

Předmětem projektu je rekonstrukce a obnova historické části objektu školy, na kterou bude navazovat zcela nová budova. Díky tomu vznikne nové centrum pro tradiční obory kulturních a kreativních průmyslů a pro posilování kreativity jako takové. Škola již řadu let bojovala s nedostatečným prostorem pro výuku. Kvůli havárii v roce 2017 navíc přišla o jednu třetinu užitné plochy a vše musela vměstnat do zbylých, dnes již nevyhovujících, prostor.

Střední uměleckoprůmyslová škola keramická a sklářská Karlovy Vary je jednou z nejstarších keramických škol v Evropě. Založena byla roku 1872 ve Znojmě. Po první světové válce, která zavinila pokles odbytu keramiky na Moravě, byla přestěhována do Karlových Varů - centra výroby porcelánu. Nyní škola vzdělává žáky v sedmi maturitních a dvou učebních oborech. Zároveň by chtěla nabídnout po ukončení stavby nový studijní program ve stupni vyššího odborného vzdělávání a ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni otevřít detašovaný ateliér Skla a související vysokoškolský program.

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová