Karlovarská agentura rozvoje podnikání ve spolupráci s Karlovarským krajem a Gymnáziem Sokolov spustí v letošním roce pilotní projekt, který reaguje na nedostatek lékařů, zubařů, zdravotních sester a dalšího zdravotnického personálu. Dle dostupných dat se každoročně na medicínu dostane zhruba 20-25 studentů z Karlovarského kraje, přičemž se však většina z nich do regionu již nevrátí. Snahou pilotního projektu je trend změnit a podpořit zájem o studium na lékařských fakultách, zvýšit šance studentů na přijetí a umožnit jim navázat spolupráci s nemocnicemi v regionu již během studia na střední škole.
„Studenty je potřeba podpořit již na středních školách v jejich cestě ke kvalitnímu vzdělání a vyvážit tak možnosti, které mohou mnohé jiné regiony, disponující vysokými školami a jejich přípravnými vzdělávacími kurzy, workshopy a doprovodnými programy, nabídnout,“ řekl Vlastimil Veselý, ředitel Karlovarské agentury rozvoje podnikání, p. o.
Pilotní projekt odstartuje v září letošního roku a potrvá až do září 2026. Vybraní studenti gymnázií Karlovarského kraje se budou účastnit vždy jednou měsíčně víkendových vzdělávacích workshopů, které prohloubí a rozšíří učivo školních vzdělávacích plánů. Budou tak nejen rozvíjet svůj talent a potenciál, ale i navyšovat šanci pro úspěšné zvládnutí přijímacího řízení. V každém školním roce se uskuteční deset workshopů a jedna exkurze.
Studenti budou vybráni napříč všemi gymnázii v Karlovarském kraji. Pro zvýšení motivace bude studentům, kteří se zúčastní 90 % workshopů, uhrazen intenzivní přípravný kurz pořádaný přímo lékařskou fakultou. Následně po absolvování intenzivního kurzu proběhnou přijímačky nanečisto pro ověření úrovně získaných znalostí po absolvování všech částí programu.
Práce na prohlubování přípravy ke studiu na vysoké škole zvýší konkurenceschopnost studentů v rámci přijímacích řízení a zlepší tím šance na kvalitní vzdělání, které logicky vyústí v dobré uplatnění na trhu práce a úspěšnou kariéru v Karlovarském kraji.
Realizací pilotního nástroje „Medikem na gymplu“ bude učiněn první krok pro zcela jedinečnou systémovou podporu, na níž navazují další připravená opatření Karlovarského kraje zaměřená na lákání a udržení absolventů. K tomu slouží různé formy stipendií, dotací či motivačních příspěvků. Například v roce 2022 schválila Rada Karlovarského kraje navýšení stipendií pro studenty medicíny, jež po skončení specializační přípravy počítají s návratem do regionu. Výrazně vyšší finanční podporu chce kraj nabídnout například také na zařízení nových i stávajících ordinací praktických lékařů, pediatrů, zubařů, nově také gynekologů nebo na specializační vzdělávání.
Program Medikem na gymplu je realizován v rámci projektu Smart Akcelerátor 3. Bližší informace poskytne Martina Baráková (martina.barakova@karp-kv.cz).
Za stránku zodpovídá
Bc. Jitka Čmoková
Datum aktualizace