Domů Aktuality Přijďte si prohlédnout putovní výstavu Spolku Němců v Čechách

Přijďte si prohlédnout putovní výstavu Spolku Němců v Čechách

vystava

V prostorech budovy A krajského úřadu mohou zájemci zhlédnout výstavu o Janu ze Žatce a jeho fascinujícím díle, které i 600 let od svého vzniku budí pozornost. Výstavu s názvem Jan ze Žatce, Oráč a smrt je možné navštívit do 17. září.

Na jedné straně stojí próza rané novoněmecké hry, na druhé pak téma, s nímž se setkává každý z nás – umírání, ztráta blízkých, nevyhnutelnost smrti, její nespravedlnost, bolest a vztek tváří v tvář vlastní bezmoci. Vášnivý filosofický dialog mezi Oráčem a Smrtí, sepsaný okolo roku 1400, patří k nejvýznamnějším dílům literatury a dodnes je cennou součástí německého písemnictví. Německý originál do češtiny přebásnil německo-český spisovatel a germanista Pavel (Paul) Eisner.

Jan ze Žatce byl městským notářem a rektorem latinské školy v Žatci a od roku 1411 i městským notářem v Praze. Náhlá smrt jeho mladé ženy Markéty mu dala podnět k sepsání rozpravy Oráč z Čech. Jan ze Žatce zvolil pro své dílo formu hádání, oblíbenou ve středověké literatuře. Dialog je rozvržen do 32 kapitol, protagonisty sporu jsou typizované postavy Oráče a Smrti. Ve 33. kapitole Bůh přednesený spor smírčím výrokem rozsoudí, 34. kapitola je věnována závěrečné modlitbě.

Výstavu je možné navštívit v době úředních hodin úřadu - pondělí a středa 8 – 17 hodin, úterý a čtvrtek 8 – 15 hodin a v pátek v době 8 – 14 hodin.

Za stránku zodpovídá Bc. Jitka Čmoková