Domů Aktuality Prezident republiky se přesunul do Kraslic, kde debatoval s odborníky na sociální oblast

Návštěva prezidenta

Po úvodní schůzce na Krajském úřadě Karlovarského kraje pokračoval prezident republiky Petr Pavel do Městského kulturního centra v Kraslicích. Zde proběhla první z plánovaných debat na téma „Destabilizující chudoba“, které bylo vybráno s ohledem na aktuální situaci v kraji a problémy, které jej sužují. Diskuze se kromě hejtmana zúčastnil také radní pro oblast sociálních věcí, starostové vybraných obcí a odborníci působící na národní a krajské úrovni.

V rámci ústředního tématu kulatého stolu se diskutující dotkli několika dílčích jevů, které s ním více či méně souvisejí. Jedním z nich je bytová nouze, tedy stav, kdy lidé žijí v nestandardním bydlení, jehož podmínky mohou být stigmatizující, či omezující do takové míry, že zapříčiní vyloučení ze společnosti. U dětí tato ztížená životní situace ztěžuje nebo dokonce znemožňuje vzdělávání, čímž dochází k předčasným odchodům ze vzdělávání. S tím se pojí také předávání chudoby z generaci na generaci, kdy dítě přebírá naučené vzorce chování po rodičích, který nemá vytvořené pracovní návyky. Podle zástupce pro Platformu pro sociální bydlení patří bytová nouze k jedné z nejdůležitějších příčin, proč jsou nezletilé děti odebírané z rodin do ústavní péče. S neutěšenou bytovou situací souvisí také špatný psychický stav, úzkostlivé stavy nebo deprese.

Představitelé sociálních zařízení upozornili na to, že se ve své praxi pravidelně setkávají s nadměrnou byrokratickou zátěží, která může v mnohých případech způsobit demotivaci v řešení problému. Apelovali na nezbytnou součinnost a lepší koordinaci všech orgánů, pro něž by mělo být jednotným cílem zlepšení situace dotyčného. Kvůli blízkosti pohraničí se sousedním Německem se hovořilo o potřebě propojení systémů obou zemí, které v současné době neexistuje. Dále se diskutoval zákon o sociálním bydlení, dávková politika, financování sociálních zařízení nebo nedostatek zaměstnanců v terénu a nezbytné zvyšování jejich kvalifikace.

Program prezidenta pokračuje v Mariánských Lázních, kde proběhne debata s odborníky na téma vzdělávání. Na závěr se pak uskuteční tiskový brífink.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková