Domů Aktuality Policisté v kraji dostanou další defibrilátory

Policisté v kraji dostanou další defibrilátory

​Policisté ve Františkových Lázních, Kynšperku nad Ohří a v Nejdku budou mít nové automatické externí defibrilátory, které zafinancoval Karlovarský kraj. Přístroje mohou v případě včasného použití zachránit život lidem s náhlou zástavou oběhu. Právě policisté jsou na místě dopravní nehody či jiné krizové situace často dříve, než dorazí záchranáři, a mohou účinně pomoci. Na území regionu tak bude k dispozici celkem 33 těchto přístrojů.

„Pro letošní rok jsme na nákup automatických externích defibrilátorů vyčlenili z krajského rozpočtu 1,8 milionu korun. Přístroje se mezitím mnohokrát osvědčily v terénu při záchraně života našich občanů. Proto projednám se záchrankou, ve kterých částech regionu ještě defibrilátory potřebujeme a kolik na to bude třeba uvolnit peněz v příštím roce,“ uvedl Jan Bureš, krajský radní pro oblast zdravotnictví, při předávání přístrojů zástupcům Policie ČR.

S defibrilátory pracují speciálně proškolení policisté či hasiči, kteří za letošní rok použili přístroje v 37 případech. „Jak je vidět, má to smysl a budoucnost, proto bychom chtěli tuto pomoc pro občany a návštěvníky kraje ještě rozšířit,“ uvedl Miloš Kukačka, zástupce ředitele Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje. Podle něj s defibrilátorem zatím nejčastěji pracovali městští policisté v Chodově.

Příští rok by mělo dojít k nákupu dalších devíti přístrojů. „V současné chvíli máme proškoleno na jejich použití celkem 240 policistů, ale víme o tom, že by defibrilátor chtěli i v dalších místech v regionu,“ vysvětlil Václav Husák, vedoucí odboru pořádkové policie Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje. Najdou-li se v krajském rozpočtu peníze na nákup defibrilátorů i v příštím roce, dostanou pět přístrojů policejní služebny, po dvou pak hasiči a městská policie.