Domů Aktuality Podpora z kraje míří ke zkušeným i začínajícím včelařům

Podpora z kraje míří ke zkušeným i začínajícím včelařům

Včelstva

Rada Karlovarského kraje na svém posledním zasedání schválila rozdělení prostředků v rámci dotačního programu na podporu včelařství. Včelaři si mezi sebou rozdělí téměř 850 tisíc korun. Snahou vedení kraje je přispět ke stabilizaci a zvýšení počtu včelstev, zkvalitnění jejich chovu a zlepšení opylovací služby rostlin na území našeho regionu.

„Rozdělovali jsme jako každý rok z rozpočtu kraje 2 miliony korun. Letos těch žádostí bylo méně, takže jsme nevyčerpali celou alokaci programu. Odbor životního prostředí se proto bude zabývat tím, jak upravit podmínky dotačního titulu, včetně doby, za kterou mohou včelaři opětovně žádat o dotaci. Nyní je tam nastaveno pětileté období. Naším zájmem je, abychom udrželi množství včelstev na té úrovni, jaká je, protože hrozí, že budou ubývat. Budeme tedy hledat způsoby, jak tu podporu udělat co nejdostupnější,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Karel Jakobec, jenž má v gesci oblast životního prostředí, dopravy a silničního hospodářství.

V termínu pro podání žádostí bylo odevzdáno celkem 54 žádostí, přičemž 5 žadatelů nesplnilo podmínky dotačního programu. O dotace mohly žádat fyzické osoby starší 18 let, které jsou registrovanými chovateli včel a včelaří nebo budou včelařit na území našeho regionu. Maximální výše příspěvku byla stanovena na 20 tisíc korun. Obdržené finanční prostředky mohou včelaři využít nejenom na pořízení základního vybavení, jako jsou například úly, nástavky, rámky, mezistěny či ochranné pomůcky pro výkon včelařství, ale také na nákup včelstva nebo včelích oddělků.

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová