Domů Aktuality Ostrov, Smolné Pece a Tatrovice. Cesty krajem pokračují

Ostrov, Smolné Pece a Tatrovice. Cesty krajem pokračují

0230831-vyjezd-do-obci

Hejtman Petr Kulhánek se spolu s radním pro oblast rozvoje venkova Vítem Hromádko vydali zjistit, jaká je aktuální situace ve městě Ostrov a obcích Smolné Pece a Tatrovice. Tradičně byly projednány nejpalčivější problémy a budoucí plány na zvelebení území obce.

Hlavním tématem jednání v Ostrově, kterého se kromě starosty města zúčastnil také místostarosta a členové rady, bylo zřízení sociální služby pro mentálně postižené osoby. Na území ORP totiž chybí navazující zařízení, které by mohly navštěvovat po absolvování základního vzdělání. Pro záměr byla již zpracována studie s odhadovanými náklady ve výši 3 miliony korun. „V současné chvíli krajský odbor řízení projektů zadává projektovou dokumentaci, aby mohly být stavební práce zahájeny co možná nejdříve. Konktrétně se jedná o pedagogické terapeutické dílny, díky kterým si tyto osoby osvojí pracovní návyky a vyzkoušejí různé činnosti. Tento typ sociální služby je v kraji velmi potřebný a věřím, že pro dotyčné bude mít obrovský smysl, “ uvedl hejtman Petr Kulhánek.

Dále se diskutovalo o obnovení spolupráce Střední průmyslové školy Ostrov s firmou Witte. Pro žáky by tak vznikla skvělá příležitost, jak se seznámit s pracovním prostředím a získat praxi a cenné zkušenosti. Zástupci kraje v této věci přislíbili součinnost a sjednají schůzku s ředitelem školy a firmy. Z hlediska bezpečnosti funguje v Ostrově vše bez problémů, starosta města se pravidelně schází s veliteli městské i státní policie, hasičů a ředitelem věznice. Vyhovující je také dopravní obslužnost. V letošním roce město navíc s pomocí kraje pořídilo již druhý vůz Senior expres, jenž obyvatele odveze k lékaři, na nákup nebo úřad.

Občany Smolných Pecí nejvíce trápí chybějící chodník na úzké hlavní příjezdové cestě, na které chodcům hrozí nebezpečí. Investice ve výši 5 milionů korun je ovšem pro obecní rozpočet nemožná. Radní Vít Hromádko doporučil starostovi Rostislavu Andělovi obrátit se na Místní akční skupinu, jež by mohla v rámci budoucích strategických plánů s financováním pomoci. V objektu obecního úřadu se nachází i místní hospůdka, jejíž provoz od června převzal sám pan starosta, aby zachoval komunitní život v obci.

Podobně jako další malé obce se i Tatrovice potýkají s neukázněnými řidiči, kteří nedodržují povolenou rychlost jízdy v obci. Týká se to především hlavní silnice a chatařské oblasti, již navštěvují rekreanti z okolí. „Pan starosta nám představil návrh na zavedení úsekového měření, z našeho pohledu by byla vhodnější instalace zpomalovacího semaforu. Dohodli jsme se na konzultační schůzce s dopravním inženýrem, který navrhne nejvhodnější řešení, jak bezpečnostní situaci v obci zlepšit,“ doplnil radní Vít Hromádko. Stejně tak proběhne schůzka s ředitelem Integrovaného dopravního systému Karlovarského kraje Janem Mládkem kvůli nevyhovujícím dopravním spojením. Vedení obce informovalo také o svém záměru zrekonstruovat historické trasy, a odklonit tak cyklistickou trasu z hlavní komunikace. Finance z krajského Programu na obnovu venkova obec využila na výměnu veřejného osvětlení, v jehož rekonstrukci bude pokračovat i v příštích letech.

Výjezd do města Ostrov a obcí Smolné Pece a Tatrovice

Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková