Domů Ohlednutí za rokem 2023

Ohlednutí za rokem 2023

Vánoce

Za velký úspěch v roce 2023 považujeme významné kroky v oblasti prevence odebírání dětí, zejména náš první projekt s pracovním názvem „Děti patří domů“, a také spolupráci s Nadací J&T.

V případě projektu již vidíme první úspěchy v podobě chystaného návratu z ústavního zařízení v případě 10 dětí.  V další klíčové oblasti projektu zaměřené na podporu zájemců o náhradní rodinnou péči, v jejímž rámci byl přijat tzv. průvodce náhradních rodičů, vidíme intenzivnější propojení krajského úřadu se žadateli, ale i s psychologem pro náhradní rodinnou péči a realizátorem přípravných kurzů pro žadatele. Průvodce je aktuálně v kontaktu s více než 60 žadateli v různých fázích řízení.

Na základě analytické činnosti Nadace J&T získáváme cenné informace o příčinách umístění dětí v zařízeních a díky tomu můžeme definovat požadavky na potřebné služby a zpřesnit metodické vedení OSPOD ORP.  Aktuálně jednáme o možnostech rozšíření činností dobrovolnické organizace Host Start na území našeho kraje. Jedná se o činnost zaměřenou na vytváření vztahu s matkami s dětmi do 6 let, které neměly možnost zažít vztah ve vlastní rodině a učit se pečovat o děti a domácnost nápodobou.

Oddělení se také zapojilo do projektů MPSV jednak ke standardizaci procesů náhradní rodinné péče a jednak do většiny aktivit v rámci projektu OSPOD3 (participace dětí, multidisciplinární spolupráce apod.).

V průběhu letošního roku uspořádalo naše oddělení několik akcí, které se zaměřují na předávání informací, metodických postupů a na sdílení zkušeností v oblasti sociálně-právní ochrany dětí. Pravidelně se účastníme a často vyvoláváme jednání k oblasti záškoláctví. Také se setkáváme s  pověřenými osobami zajišťujícími doprovázení pěstounských rodin a se službami, které se zaměřují na sociální aktivizaci rodin. Dále pak proběhla tři jednání formou kulatých stolů, kam byli přizváni ti, kteří se podílejí na přechodné pěstounské péči v našem kraji. Tohoto shledání se účastnili pracovníci sociálně-právní ochrany dětí, pracovníci, kteří doprovázejí pěstounské rodiny a samotní pěstouni na přechodnou dobu. Výstupem je písemné zpracování postupů v procesu náhradní rodinné péče.

V letošním roce s podařilo část aktivit kampaně „Staňte se pěstounem“ předat do rukou profesionálů v oblasti marketingu. Přestože k tomuto kroku došlo až počátkem září 2023, již nyní je na sociálních sítích patrný rekordní počet sledování zveřejněných příspěvků. Finančně a odborně jsme přispěli také ke vzniku jednoho dílu dokumentárního pořadu Plné hnízdo II.

Na podzim v týdnu od 9. – 13. 10. 2023 proběhl již tradiční Týden pěstounství. Tato akce je každoročním vyvrcholením kampaně Staňte se pěstounem. Týden pěstounství završila Rodinná konference, která přinesla atraktivní program ve formě přednášek odborníků a následných konzultací s nimi. V průběhu dne bylo možné zhlédnout díl dokumentu Plné hnízdo věnovaný pěstounce z našeho regionu a v neposlední řadě sdílet s ostatními pěstouny radosti i starosti, které pěstounská péče přináší. Rodinná konference je koncipována jako osvěta směrem k veřejnosti, kdy si klademe za cíl oslovit nové potenciální zájemce, kteří o pěstounství uvažují, ale prozatím nemají dostatek informací nebo se k podání žádosti dosud neodhodlali. Našich pěstounů a jejich náročné práce si považujeme, Rodinnou konferenci vnímáme jako možnost jim poděkovat a setkat se ke společnému sdílení a konzultacím s odborníky. 

V oblasti evidence dětí  je nutné se pochlubit tím, že se letos doposud podařilo zprostředkovat náhradní rodinnou péči 34 dětem, což je  o 11 dětí více, než loni a o 14 dětí více, než rok před tím).

V oblasti evidence žadatelů dochází k inovacím v procesu tak, aby byl proces transparentnější a rychlejší.  Za rok 2023 bylo zařazeno zatím 23 žadatelů, což je o 4 více, než v loňském roce a o 18 více, než v roce 2021 (v roce 2021 byla covidová omezení). 

Za stránku zodpovídá Mgr. Iveta Ryšková
Datum aktualizace