
V Chebu se letos opět uskutečnilo finále Dějepisné soutěže gymnázií České a Slovenské republiky. Krajských kol dějepisné soutěže, která se konala již po dvaatřicáté, se počátkem dubna zúčastnilo 298 gymnázií a 75 nejlepších postoupilo do chebského finále. Letošní tematický okruh nesl název „Od stínu studené války ke světlu demokracie“ a zahrnoval období evropských dějin 1975 až 2000.
Na slavnostním zahájení se objevily významné osobnosti, včetně starosty města Cheb Jana Vrby, člena Senátu Parlamentu ČR Miroslava Plevného nebo emeritního ředitele Gymnázia Cheb Jaroslava Kočvary. Slovensko reprezentovala například Ingrid Brocková, velvyslankyně Slovenské republiky v ČR. Tyto osobnosti popřály soutěžícím mnoho úspěchů a zahájily historické klání.
Před prvním kolem však byl ještě prostor zeptat se soutěžících na pár stručných otázek. Kapitán týmu Těšína, Ondřej Švéda, v rozhovoru před soutěží zdůraznil důležitost dlouhodobé přípravy: „Za nejtěžší část považuji filmy, hudbu a obecně kulturu té doby.“ Tým si rozčlenil studijní materiál po desetiletích, aby se každý mohl věnovat užšímu okruhu témat. Zajímavostí bylo, že studenti měli na svém stole barevné oblázky. „Kameny nosím i do školy. Pomáhají mi být klidnější při písemkách, a doufám, že i dnes nám přinesou štěstí,“ vysvětlila členka týmu Lucie.
První kolo, ve kterém soutěžící kroužkovali správné odpovědi, dopadlo podle těšínského týmu, ale i podle týmu chebského gymnázia, za které odpovídal Libor Rytíř, skvěle. Času na vyplňování bylo prý dostatek. Po krátké pauze následovalo kolo druhé, při kterém již soutěžící nekroužkovali, ale museli psát odpovědi na zadané otázky. V tomto kole se tedy začala ukazovat připravenost jednotlivých týmů. Zatímco někteří byli již pět minut před koncem hotovi, jiní si s odpověďmi lámali hlavu až do poslední minuty. Stres z časového limitu ještě podpořili členové realizačního týmu z Gymnázia Cheb, kteří spolu s určenými pedagogy průběžně kontrolovali, zda někdo nepodvádí. „Musím uznat, že první kolo bylo lehčí a některé otázky 2. kola mne rozhodně nepotěšily,“ přiblížil mi svou situaci student Libor Rytíř po odevzdání záznamových archů z druhého kola.
Když se soutěžící naobědvali, čekalo na ně třetí kolo zaměřené především na kulturu a sport. Rok co rok je soutěžícími toto téma považováno za nejobtížnější a ani tentokrát tomu nebylo jinak. „Tohle kolo bylo zatím nejtěžší, protože není jednoduché se naučit tak konkrétní informace. Myslím ale, že jsme zatím docela úspěšní a dle mého názoru se Gymnázium Žatec dostane do top patnáctky,“ svěřil se Tomáš Hégr z tamního gymnázia.
Náplní čtvrtého, a tedy i posledního kola, byly otázky na známé osobnosti. Tento rok to byly osobnosti ze světa justice. Po skončení časového limitu byly záznamové archy vybrány a předány ke kontrole.
Soutěž ovládlo pražské gymnázium Oty Pavla, které získalo neuvěřitelných 216 bodů. z 230 možných. Druhé místo obsadilo jihlavské gymnázium s 207 body a třetí skončilo pražské gymnázium z Konstantinovy ulice s 204 body. Za bezchybnou organizaci soutěže patří velké díky pedagogovi Miroslavu Stulákovi a jeho realizačnímu týmu studentů a absolventů chebského gymnázia, kteří celý program připravili do posledního detailu. Příští rok se můžeme těšit na další, již 33. ročník soutěže, který proběhne opět v listopadu v Chebu.
(Autor: Adam Šauša, septima B)