Domů Aktuality Nový turistický cíl - pramen Rybářská kyselka

Nový turistický cíl - pramen Rybářská kyselka

V prvním květnovém týdnu  byl v těsné blízkosti přírodní rezervace Rathsam na Chebsku slavnostně otevřen rekonstruovaný minerální pramen „Rybářská kyselka“.

Akce se účastnil starosta obce Libá Lubomír Švec, delegace zemského zastupitelství z Bavorska, zástupci krajského úřadu a příznivci z řad přátel přírody.

Rybářská kyselka je železitý, oxidem uhličitým a siřičitým lehce nasycený pramen, vyvěrající na okraji zaniklé obce Rybáře. Nedaleko leží obec Libá a osada Hůrka, Přírodní rezervace Rathsam se nachází na začátku vodní nádrže Skalka, rozdělené řekou na českou a německou část. Poměrně náročnou rekonstrukci pramene, která přišla na 125 tisíc korun, zastřešila místní organizace Českého svazu ochránců přírody Cheb. Karlovarský kraj uhradil 80 procent celkové částky.  Pramen byl technicky zajištěn proti kontaminaci povrchovými vodami, osazen pumpou a dřevěnou altánovou konstrukcí.

Zpřístupnění a rekonstrukce pramene významně přispěly k zatraktivnění dosud nepříliš navštěvované oblasti. V okolí pramene žije chráněný bobr evropský a další ohrožené druhy  živočichů, což by turisté při svých návštěvách měli mít na paměti a přizpůsobit tomu své chování.

První zmínky o prameni pocházejí ze 17. století, kdy byl v užším okolí pravděpodobně provozován intenzívní chov ryb, či rybníkářství. U pramene byla v minulosti také stáčírna, která ale zanikla v roce 1945 společně s celou obcí Rybáře, když ji zdejší obyvatelé, pravděpodobně z obav z persekucí (jednalo se o v Čechách žijící Němce), hromadně opustili a přešli do Bavorska.