Domů Aktuality Nový český rekord a nejvyšší návštěvnost. Takový byl 27. ročník mezinárodního lázeňského kongresu

23111-espa-zaverecne-podekovani

Evropský lázeňský a balneologický kongres proběhl sice před necelým měsícem, ale pozitivní ohlasy a reakce se ozývají dodnes. Významná mezinárodní konference se v České republice konala po 21 letech a jednalo se skutečně o velkolepý návrat. Do Karlovarského kraje se sjela špička světového lázeňství čítající na 350 účastníků z 33 zemí a letošní ročník byl tak největší za poslední dvě dekády. Mimořádnost akce podtrhlo také stanovení nového českého rekordu, kdy 137 osob společně v jeden moment ochutnalo léčebný pramen.

„S odstupem času jsme se sešli se zástupci organizačního týmu a zpětně si celý kongres vyhodnotili. Předpokládali jsme, že vzbudí zájem, ale množství pozitivní zpětné vazby na průběh i obsah konference předčil naše očekávání. Spolupráce všech pořádajících aktérů, jakými byly vedle Karlovarského kraje také město Karlovy Vary, Svaz léčebných lázní České republiky, Evropská lázeňská asociace a Institut lázeňství a balneologie v.v.i., byla naprosto ukázková a všem patří obrovské poděkování za jejich nasazení a bezchybně odvedenou práci. Důkazem budiž nejen rekordní účast, ale také ocenění ESPA Innovation Awards za vynikající organizaci. Zároveň jsme v celkovém vyúčtování skončili v černých číslech, což je další pozitivní okolnost,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje s gescí v oblasti lázeňství, cestovního ruchu a UNESCO Vojtěch Franta.

Vedle odborných přednášek měli účastníci možnost navštívit také veletrh ESPA SPA-CE B2B zaměřený na lázeňskou a wellness turistiku, v rámci něhož se představili nákupčí z 15 zemí a jednali o potencionálních možnostech spolupráce s místními podnikateli. Vrcholem mezinárodního setkání bylo slavnostní předávání cen ESPA Innovation Award, které hostil Grandhotel Pupp.

Lázeňství a balneologie jsou jedním z klíčových atributů Karlovarského kraje. Zároveň se jedná o obory, které plně využívají potenciál místních přírodních zdrojů a vědecko-výzkumných poznatků pro uspokojení potřeb klientů. Na rozvoj, podporu a popularizaci těchto odvětví byl krajskými zastupiteli schválen strategický projekt „Centrum lázeňského výzkumu“, s jehož realizací se počítá od začátku roku 2024.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková