Domů Aktuality Nesprávně označené kotle zaplatí kraj lidem ze svého rozpočtu

Nesprávně označené kotle zaplatí kraj lidem ze svého rozpočtu

​U některých kotlů značky Atmos modelové řady C18S, C20S a C30S došlo chybou výrobce k nesprávnému označení emisní třídou 1, namísto skutečné emisní třídy 3. Lidem, kteří si v dobré víře nárokovali výměnu starého kotle v rámci kotlíkových dotací, tak hrozilo, že přijdou kvůli rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ČR o přidělenou podporu. Karlovarský kraj se proto rozhodl, že jim kotle uhradí z vlastního rozpočtu.

Řídící orgán dotačního programu, kterým je Ministerstvo životního prostředí ČR, vydal příkaz ohledně neproplácení podpory kvůli porušení dotačních podmínek. Kraje tak musely hledat náhradní řešení financování již podaných žádostí. „Žadatelé ale už prošli hodnocením žádosti a považuji za neférové, abychom jim dotace neproplatili, protože si kotle už pořídili," uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

První krok k náhradnímu financování učinila Rada Karlovarského kraje na svém zasedání již 14. května. Pokud to v červnu schválí Zastupitelstvo Karlovarského kraje, z rozpočtu bude na chybně označené kotle uvolněno 1,5 milionu korun. Skutečné náklady budou ale zřejmě nižší. Kraj chce zároveň jednat s Ministerstvem životního prostředí ČR o tom, aby problém řešilo přímo s výrobcem. Náklady vynaložené na chybně označené kotle by tak mohl případně později dostat zpět.
Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová