Domů Aktuality Nenechte si ujít druhý ročník úspěšné akce s názvem Den rodinné prevence

Nenechte si ujít druhý ročník úspěšné akce s názvem Den rodinné prevence

Den rodinné prevence

Digitální závislosti a kyber bezpečnost – to jsou témata, jež bezpochyby hýbou společností, která dnes a denně tráví stále více času u obrazovek počítačů, tabletů a telefonů. Odbor bezpečnosti a krizového řízení Krajského úřadu Karlovarského kraje si je toho velmi dobře vědom, a proto letošní Den rodinné prevence věnoval právě této problematice. Akce, která je určena nejenom odborné, ale i široké veřejnosti, hlavně pak rodičům dětí, se uskuteční 24. října 2023 v prostorách krajského úřadu a krajské knihovny. Vstup na ní je zdarma.

„V současné době sehrává dominantní roli prevence na školách a rodinná prevence tak zůstává opomíjená a přehlížená, přestože je zdravé rodinné prostředí pro fyzický i psychický vývoj dítěte zcela zásadní. Den rodinné prevence si tak klade za cíl částečně zaplnit tuto mezeru v primární prevenci a soustředit se na prevenci zejména v rámci rodiny, posilovat rodičovské kompetence a podporovat rodiče ve vytváření podnětného a bezpečného rodinného prostředí. Věříme, že přednášky a workshopy budou pro odborníky i širokou veřejnost v letošním roce inspirativní a obohacující. Těšíme se na setkání,“ uvedla vedoucí oddělení bezpečnosti a prevence z odboru bezpečnosti a krizového řízení Šárka Benešová.

V rámci dopoledního programu jsou připraveny dva bloky akreditovaných seminářů pro odborníky, kteří pracují v oblasti prevence rizikového chování u dětí a mládeže. První s názvem „Jak na online závislosti u dětí a dospívajících“ bude v režii Společnosti Podané ruce a druhý pojmenovaný „Kyberšikana a další rizikové jevy na internetu“ si pro zájemce připravil CZ.NIC. Na oba semináře je nutné se registrovat, bez vyplnění přihlašovacího formuláře nebude možné kurz absolvovat. Kapacita seminářů je omezena.

Odpoledne bude akce otevřena široké veřejnosti. Program odstartuje přednáška Tomáše Jandáče, který se profesně věnuje dětské a dorostové adiktologii a seznámí rodiče s hlavními riziky nadužívání sociálních sítí, rizikem vzniku závislosti na nich a pohovoří také o specifikách léčby nelátkových závislostí. Následovat bude příspěvek bloggera a etického hackera Pavla Matějíčka, v rámci kterého se rodiče dozví jak rozumět a komunikovat s dětmi v digitálním světě. Během odpoledního programu je zároveň zajištěno i hlídání dětí. Městská policie Karlovy Vary si pro ně připravila preventivní aktivity, a tak se rodiče mohou bez starostí zúčastnit jednotlivých prezentací. I zde platí, že je lepší se na přednášky zaregistrovat, kapacita sálu je opět omezena.

Veškeré podrobnosti o akci, včetně registračních formulářů, najdou zájemci na Bezpečnostním portálu Karlovarského kraje. Pro více informací lze také kontaktovat krajskou protidrogovou koordinátorku Martinu Valentovou (e-mail: martina.valentova@kr-karlovarsky.cz, tel.: 354 222 197) a manažerku prevence kriminality Terezu Páskovou (e-mail: tereza.paskova@kr-karlovarsky.cz, tel.: 354 222 189).

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová