Domů Aktuality Nemocnice získají od kraje peníze na provoz ztrátových oddělení

Nemocnice získají od kraje peníze na provoz ztrátových oddělení

Pokoj

Zastupitelstvo Karlovarského kraje na svém pondělním zasedání schválilo poskytnutí finančních prostředků na provoz ztrátových oddělení v nemocnicích v regionu. Formou služby obecného hospodářského zájmu bude na tyto účely uvolněno téměř 142 milionů korun.

„Jedná se o finanční prostředky určené na částečnou úhradu ztrát oddělení, která ekonomicky neprofitují. Vzhledem k tomu, že je naší povinností zajistit pro obyvatele kraje dostupnou zdravotní péči, je potřeba nemocnicím finančně pomoci, aby tato oddělení mohla i nadále bez problému fungovat,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Výši a rozdělení vyrovnávací platby schvaluje krajské zastupitelstvo na základě žádostí samotných nemocnic a doporučení rady kraje. Nejvyšší vyrovnávací platbu přesahující 99 milionů korun obdrží Karlovarská krajská nemocnice, pod níž spadají nemocnice v Karlových Varech a Chebu. V obou dvou lékařských zařízeních bude podpořena lékařská pohotovostní služba nejen pro dospělé, ale také pro děti a dorost, a provoz celé řady oddělení, včetně interního, neurologického, infekčního, gynekologicko-porodnického nebo například dětského.

Podobně kraj přistoupil k řešení situace ztrátových oddělení nemocnic v Sokolově a Ostrově. Sokolovská nemocnice dostane vyrovnávací platbu ve výši necelých 33 milionů korun na zabezpečení chodu pohotovostí a dále pak třeba na provoz očního oddělení, anesteziologicko-resuscitačního oddělení nebo oddělení soudního lékařství a toxikologie. V Ostrově se podpora ve výši 5 milionů korun bude týkat činností oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče a interního oddělení. Stranou nezůstane ani nemocnice v Mariánských Lázních. Díky finanční injekci od kraje ve výši 3,9 milionu korun zde bude zajištěno fungování všeobecné a chirurgické pohotovostní služby. Dalších 500 tisíc korun pak získá společnost Ambulance Penta na provozování pohotovostní služby v oboru zubní lékařství na Sokolovsku a Kraslicku.

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová