Domů Aktuality Nechte na sebe dýchnout ​atmosféru slunného jihu z obrazů českých krajinářů

Nechte na sebe dýchnout ​atmosféru slunného jihu z obrazů českých krajinářů

​Pomalu ale jistě se blíží doba prázdnin a letních dovolených. Přesuňte se spolu s Galerií výtvarného umění v Chebu na jih Evropy a zúčastněte se komentované prohlídky aktuálně probíhající výstavy „Pod zimním sluncem jihu. Čeští malíři na Korsice a Francouzské Riviéře 1925-1931“. Akce se uskuteční již tuto středu 10. května od 17 hodin a průvodcem vám bude sám ředitel galerie Marcel Fišer.

Výstava se zabývá dvěma fenomény, jež se v letech 1925 až 1931 vzájemně proplétaly a s nimiž jsou také spojeny její dvě ústřední postavy – Otakar Nejedlý a Josef Hubáček. Setkali se, když byl Nejedlý povolán do čela obnoveného ateliéru krajinomalby na pražské Akademii, kam přestoupil i Hubáček se záměrem zde školu dokončit. Oněmi fenomény je jednak prvních pět zahraničních plenérů Nejedlého krajinářského ateliéru na Francouzské Riviéře a na Korsice a jednak Hubáčkův „objev“ Korsiky, kde v jejím hlavním městě Ajacciu strávil čtyři zimy. Přijížděli sem za ním jak Nejedlý se svou školou i individuálně, tak jeho dva nejbližší přátelé Bedřich Piskač, který pak krátce nato zemřel právě při cestě na Korsiku, a Jan Slavíček.

Nejedlý a Hubáček reprezentují tradičnější polohy krajinářství. Hubáček v té době přecházel od projevu ovlivněného Cézannem a Corotem k zemitějšímu courbetovskému realismu, který ve svých závěrečných obrazech z Korsiky propojil s úsilím o ideální kompozici téměř klasicizujícího střihu. Tyto obrazy tak představují nejen vrchol jeho díla, ale řadí se také k nejvýznamnějším projevům české krajinomalby 20. století. Slavíček s Piskačem tehdy naopak procházeli neofauvistickým obdobím. Mezi studenty najdeme osobnosti, jež se později dokázaly výrazně prosadit, i regionální krajináře, někdy zcela pozapomenuté. Na výstavě jsou pracemi z pobytů zastoupeni Alois Fišárek, Bořivoj Žufan, Bohumír Dvorský, Vladimír Hroch, František Michl, Josef Vacke, Lucie Klímová, Josef Václav Síla a Josef Olexa.

Výstava je uspořádána ve spolupráci s Archivem Národní galerie v Praze a Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě. Bližší informace najdete na webu Galerie výtvarného umění v Chebu.