Domů Aktuality Nebudete-li během voleb doma, je nejvyšší čas pořídit si voličský průkaz

Nebudete-li během voleb doma, je nejvyšší čas pořídit si voličský průkaz

​Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se blíží a voliči, kteří budou v době voleb - tedy 20. a 21. října 2017 - mimo místo svého trvalého pobytu, mohou hlasovat takzvaně na voličský průkaz, a to v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území ČR nebo ve zvláštním volebním okrsku v zahraničí. O voličský průkaz lidé mohou žádat nejpozději do 18. října.
Podle zákona zájemci o vydání voličského průkazu žádají obecní úřad podle místa trvalého pobytu voliče buď písemně podáním doručeným nejpozději 7 dnů přede dnem voleb, tedy do 13. října 2017, či elektronicky prostřednictvím datové schránky. Není k tomu zapotřebí žádný zvláštní formulář, ale v listinné podobě musí být žádost opatřená úředně ověřeným podpisem.

„Chce-li volič zažádat osobně, na příslušném obecním úřadě, prokáže pouze totožnost a úředník si zaznamená potřebné údaje. Osobně se žádá o voličský průkaz do 18. října. Obecní úřad voličský průkaz předá osobně voliči nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu. Může jej voliči zaslat i na jím uvedenou adresu v ČR i do zahraničí.  Žadatel ale musí počítat s časovou rezervou, voličský průkaz je nutné získat do dne voleb,“ uvedl zástupce ředitelky Krajského úřadu Karlovarského kraje Vratislav Smoleja.

Voličský průkaz lze zaslat na základě žádosti voliče i na adresu zastupitelského úřadu, kde se volič rozhodl hlasovat. Hlasovací lístky obdrží volič na místě od okrskové volební komise.  Los rozhodl o tom, že při hlasování v zahraničí najdou voliči ve volebních místnostech na konzulátech a velvyslanectvích hlasovací lístky s kandidáty Středočeského kraje.

To, kolik poslanců v nově zvolené Sněmovně budou mít jednotlivé kraje, závisí na počtu platných voličských hlasů odevzdaných v každém regionu. Karlovarský kraj může získat 4 – 6 křesel ve sněmovně, bohužel ale opakovaně zaznamenává nejnižší volební účast ze všech regionů. V roce 2013 to bylo 51,57 procenta voličů, kteří rozhodují o tom, kdo bude hájit jejich práva a zastupovat jejich zájmy na parlamentní půdě i ve vládě.

Veškeré informace o termínech a další důležité údaje k volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR najdete na internetových stránkách Karlovarského kraje.
Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová